Türkiye’den tüm dünyaya yayılan bir akım: Challenge Accepted – #womensupportingwomen

Geçtiğimiz haftanın ortalarında Instagram feed’lerimizde tanıdığımız tanımadığımız tüm kadınların siyah beyaz fotoğraflarını görmeye başladık. Eski estetik beğenilerimize geri dönüp dönmediğimizi sorgulatan siyah beyaz fotoğrafların asıl anlamıysa elbette çok daha önemli bir mesajı içeriyordu; kadınların hayat koşullarının iyileştirilmesi için bir aksiyon çağrısı.

Guardian’ın verilerine göre 2019 yılında Türkiye’de 474 kadın, çoğunlukla hayat arkadaşları (!) veya akrabaları tarafından katledildi. Kadınların yaşam hakları için verilen mücadelenin vicdanı olan herkes tarafından bir aktivizm konusu olarak değerlendirilmeye başlandığı koca ve kayıp dolu bir senenin ardından Pınar Gültekin’in katledilmesi (ve katledilme şekli), haksız dengesizlik halinin değiştirilmesi için devlete yapılan çağrıların sokakların yanı sıra dijital mecralara taşınmasına neden oldu.

Her kadının siyah beyaz bir fotoğrafını, “Challenge Accepted”, “#womensupportingwomen” ve gönderenin challenge ettiği kadın arkadaşlarının isim etiketlerinin yer aldığı açıklamasıyla paylaştığı akım, ilk olarak 2016 yılında kanser farkındalığı için başlatılmıştı. Pınar Gültekin’in katlinin ardından Türkiye’de tekrar gündeme gelen akım dahilinde gönderilerin altında bu iki söylemin yanı sıra kadına yönelik ve aile içi şiddeti önlemek üzere oluşturulan İstanbul Sözleşmesi’ne, #istanbulsözlesmesiyasatir hashtag’iyle yer verildi.

Türkiye’de başlayıp tüm dünyaya yayılan bu akıma aralarında The Independent, The Sun, Cosmopolitan ve Harper’s Bazaar da bulunan global üne ve okur kitlesine sahip yayınların yanı sıra dünyaca ünlü isimler de katıldı. Jennifer Aniston, Gabrielle Union, Jennifer Lopez ve daha birçok ünlü kadın figürün kadınlara destek olmak için Instagram profillerine taşıdığı #womensupportingwomen’in ne tür değişimlerin önünü açacağını ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER