Türkiye’de doğum günleri nasıl kutlanıyor?

Armut.com, doğum günü organizasyonları için yapılan taleplerden yola çıkarak “doğum günü kutlama” trendlerimizi belirledi. Ağustos 2018 – Temmuz 2019 dönemindeki talepleri baz alan verilere göre doğum günü organizasyonları için talepler mart ayında zirveye ulaşıyor. Doğum günü organizasyonu hizmetine ek olarak, butik pasta ve kurabiye, catering ve palyaço servisleri de hizmet alanlardan doğum günleri için yoğun ilgi görüyor.

Online hizmet sektöründe faaliyet yürüten Armut, web sitesi ve mobil uygulamalar aracılığıyla gelen, Türkiye genelindeki 19 bin 412 doğum günü organizasyon talebini değerlendirerek doğum günü kutlama alışkanlıklarımıza dair birçok veriye ulaştı.

En çok 1. yaş günlerini önemsiyoruz

Doğum günü organizasyonlarının yaşlara göre dağılımını inceleyen Armut, ilginç verilere ulaştı. Doğum günü organizasyonları en çok 1. yaş gününü kutlayan çocuklar için gerçekleştirilirken, 5-11 yaş aralığındaki çocuklar için düzenlenen organizasyonlar ikinci sırada kendine yer buldu. En az talep alan kesim 12-18 yaş aralığı olurken veriler yaş ilerledikçe doğum günü organizasyonların gerçekleşme sıklığının azaldığını ortaya çıkardı.

Armut’a gelen 19 bin 412 doğum günü organizasyonu talebi sırasıyla mart, eylül ve ekim aylarında en üst düzeye ulaşırken, taleplerin en az olduğu üç ay ağustos, mayıs ve aralık oldu. Doğum günlerinde en çok tercih edilen organizasyon türleri genelde 20-30 kişilik katılımcıları içeren etkinlikler oluyor. Bununla birlikte taleplerin çoğunda mekan seçiminin de yapılması isteniyor. Mekan seçiminin ardından hizmet alanların en çok talep ettiği hizmetlerse mekan ve masa süslemesi olarak sıralanıyor.

Konsept partileri seviyoruz

Gerçekleştirilen değerlendirmeye göre çocuklar için düzenlenen doğum günü organizasyonlarında çizgi film konseptleri öne çıkıyor. Doğum günü pastalarına da bu konsepti taşımak isteyen hizmet alanlar çizgi film karakterleriyle tasarlanan pastaları tercih ediyor. Kostümlü parti taleplerinde çocukların favorisi olan süper kahramanlar öne çıkarken, daha büyük yaşlarda konsept partiler yerini yaş balonlarına ve video gösterimlerine bırakıyor. Verilere göre doğum günü organizasyonlarında en şaşırtıcı talep ise pastadan dansöz çıkartmak oldu.

Doğum günlerinde pasta ve palyaçodan vazgeçemiyoruz

Doğum günü partilerinin olmazsa olmazı pasta ve palyaço en çok talep edilen yan hizmetler olarak karşımıza çıkıyor. Armut’a gelen talepler incelendiğinde figürlü pasta 9 bin 378 ile en çok tercih edilen pasta türü olurken, pastalar sıklıkla 4 kişilik olarak tercih ediliyor. Hizmet alanların 8 bin 202 tanesi satın aldığı pastalarının adrese teslim olmasını isterken, 4 bin 964 tanesi ise pastayı kendi teslim almak istiyor.

İLGİLİ HABERLER