Türkiye yabancı dilde en istekli ülke

Dünyanın en büyük online dil öğrenme ağı busuu, Türkiye’deki hedeflerini büyüttü. Üye sayısını 2.2 milyona çıkaran busuu, geçen yılı 500 bin yeni üye ile kapatmıştı. Bu yılki hedef ise yüzde 50 büyüme…

busuu’nun büyümesi Türkiye’nin teknoloji ve yabancı dile olan ilgisini ortaya koyuyor. Yapılan araştırma da Türkiye’nin yabancı dil konusunda ne kadar istekli olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre Türkiye’de kullanıcılar, kendilerini yabancı dil öğrenmeye adayarak bugüne kadar ortalama 28 saati busuu’da bilgisayar ve akıllı telefonlar üzerinden dil öğrenerek geçirdiler. Bu ortalama ile Türkiye, Almanya ve İtalya’yı da geçerek dünyada ilk sıraya çıktı.
busuu’nun CEO’su ve Kurucusu Bernhard Niesner şöyle konuşuyor: “Dünyanın dört bir yanındaki dil öğrenen kişilere öğrenmesini, ilerlemesini ve hedeflerine ulaşmasını sağladığımızı görmek bizi çok gururlandırıyor. Türkiye bizim için önemli bir pazar ve biz Türk kullanıcılarımıza harika bir dil öğrenme deneyimi sunmaya odaklandık.’’

Günde 10 dakikada yabancı dil öğrenilir mi?
busuu bir sosyal dil öğrenme ağı. Üyeler, istediği dili ana dilinde konuşanlarla öğreniyor. busuu kullanıcıları, kendi ana dillerindeki sınıf çalışmalarında diğerlerine yardımcı olurken, bir dil öğreniyorlar. busuu, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Çince, Japonca, Lehçe, Türkçe, Rusça ve Arapça olmak üzere toplam 12 dilde eğitim veriyor. Busuu, busuu.com ve busuu akıllı telefon/tablet uygulaması üzerinden yabancı dil öğretiyor. Günde 10 dakika çalışarak yeni bir dil öğrenilebileceğini savunuyor.
Dünya çapında 60 milyon kullanıcı ile ikili konuşmalar yaptırıyor. Böylece kullanıcılar öğrenmek istediği dili anadilinde konuşanlardan da öğrenebiliyor. busuu ile 22 saatlik premium çalışma üniversitede 1 dönem dil eğitimine denk geliyor.

Kim ne için öğreniyor?
Yapılan araştırma Türkiye’de ücretsiz sürüm busuu kullananların büyük kısmının kültür ve seyahat için kullandığını ortaya koyuyor. Premium yani ücretli üyelikte ise ilk sırada iş için dil öğrenimi geliyor. Yeni kullanıcıların en büyük kısmı İstanbul, Ankara ve İzmir’den geliyor.  Kullanıcıların yüzde 48’i kadın, yüzde 52’si ise erkek kullanıcılardan oluşuyor.

Türkiye’deki kullanıcılar ne için yabancı dil öğreniyor?
Yüzde 39 – İş
Yüzde 40 – Kültür
Yüzde 21 – Seyahat

Yabancı dil öğrenenlerin cinsiyetleri?
Yüzde 48.3 – Kadın
Yüzde 51.7 – Erkek

Yaş aralığı olarak ise şöyle:
< 18 30 10%
18-24 69 23%
25-34 81 27%
35-44 62 21%
45-54 34 11%
55-64 13 4%
65-74 8 3%
75+ 1 0%

En çok hangi şehirler yabancı dil öğrenmek için çalışıyor?
İstanbul – Yüzde 37.2
Ankara – Yüzde 12.26
İzmir – Yüzde 7.91
Bursa – Yüzde 4.06
Antalya – Yüzde 3.79

İLGİLİ HABERLER