Türkiye seçime kilitlendi

Ajans Press’in medya analizlerine dayanarak hazırladığı 5 Ağustos 2014 tarihli Türkiye gündeminde yine Cumhurbaşkanlığı Seçimi yer aldı. Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısı ve  Yüksek Hızlı Tren Hattı’na ilişkin haberler ise gündemin öne çıkan haberleri oldu.

YAŞ’TALAR…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 2020’li yıllarda komuta kademesini şekillendirecek Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısı, dün Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında başladı. Toplantı öncesi Erdoğan, şûra üyesi Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve komutanlarla birlikte Anıtkabir ziyaretinde, merdivenlerde ‘hatıra fotoğrafı’ için kameralara poz verdi. Erdoğan, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda bu yıl son kez YAŞ’a başkanlık etmiş olacak. Şûra üyeleri Anıtkabir ziyaretinin ardından Genelkurmay Karargâhı’nın Çakmak Salonu’nda toplantıya geçti. 200’e yakın general ve amiralin durumunun görüşüleceği YAŞ’ta sicil notu en yüksek albayların da masaya gelmesiyle 500 asker terfi heyecanı yaşayacak. YAŞ’ın ilk günkü toplantısında general ve amirallerin durumları ele alındı. Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi’nin yeniden yargılama kararının ardından tahliye edilen Korgeneral Turgut Atman, Koramiral Deniz Cora, Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Bülent Kocababuç, Tümgeneral Ayhan Gümüş, Tümamiral Ahmet Sinan Ertuğrul, Tuğgeneral Mehmet Eldem, Tuğgeneral Kubilay Baloğlu, Tuğamiral Fahri Can Yıldırım, Tuğamiral Ali Sadi Ünsal ile Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu’nun isimleri YAŞ masasında olacak. Tümamiral Erdem Caner Bener, tahliye sonrası emekliye ayrıldığı, Tuğamiral Şafak Yürekli de İstanbul’daki Casusluk davasında 1 yıl hapis cezası aldığı için YAŞ’ta durumları görüşülmeyecek. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük ile Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman’ın 4 yıllık orgenerallik sürelerini tamamladıkları için teamüllere göre emekliye ayrılmaları gerekiyor. Ancak kulislerde geçen yıl bu göreve getirilen ve yaş haddi sorunu olmayan Yörük’ün görev süresinin 1 yıl uzatılabileceği de ileri sürülüyor. Bunun gerçekleşmesi halinde önümüzdeki yıl Kara Kuvvetleri Komutanı Akar’la birlikte Yörük de Özel’in bırakması beklenen Genelkurmay Başkanlığı için potaya girmiş olacak.

YHT PENDİK’İ UÇURDU!…
İstanbul’un Anadolu yakasında Pendik’e ulaşan İstanbul – Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT), bölgede konut talebini artırdı. Varolan satılık ve kiralık daireleri ise daha da değerlendirdi. YHT’nin İstanbul’daki durağı olan Pendik’te satılık konut fiyatları geçen yıldan bu yana yüzde 40 seviyesinde artış gösterdi, kiralık konut metrekare fiyatı da yüzde 55 oranında yükseldi. Kadıköy – Kartal Metro hattının inşaatının da Pendik’in son aylardaki yükselişine önemli katkısı oldu. Ayrıca sahil şeridinde yer alan ilçede, yapılan projeler de çeşitlilik gösteriyor. Beyaz yakalıları bölgeye çekmek isteyen gayrimenkul firmaları, sosyal donatı alanları ve ulaşım imkanlarıyla konutlara değer katma yarışında. Pendik’te son birkaç yıldır ulaşım imkanlarının çeşitlenmesi, Sabiha Gökçen Havaalanı’na yakınlığı ve bölgede pek çok büyük iş ve alışveriş merkezinin açılması çehresini de değiştirdi. Büyük gayrimenkul firmalarının yeni gözdesi Pendik’te konut projeleri her gün artıyor. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Özel Projeler Departmanı Değerleme Uzmanı Barış Can Yıldırımer, bölgede özellikle raylı sistem hattının gelişmesinin satış ve kiralama fiyatlarında artışa neden olduğunu dile getirdi. Yıldırımer, şöyle devam etti: “İstanbul kapsamında düşünüldüğünde Pendik ilçesinin merkezden uzaklığı ve toplu taşıma açısından ulaşım zorluğu söz konusudur. İlçe TEM ve D-100 Karayolları’nın arasında kalıyor olmasına rağmen, şehir merkezinden uzak bir mesafede yer almaktadır. Metro ve Hızlı Tren’in bölgede geliştirilmesi ile beraber satış ve kiralama fiyatlarında bir yükselme gerçekleşti. Bu anlamda bölgede özellikle yerel müteaahhitlerin yapmış olduğu konut projelerindeki artış yüzdelerinin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Kadıköy-Kartal Metro hattının Pendik’e ulaşması ve Pendik içerisine 15 duraklı metro hattının açılması ile birlikte, fiyat artışının daha artacağı düşünülmekte. Mevcut ulaşım projelerinden hızlı trenin ve metronun etkisi bölgede kendini hissettiriyor.”

İNKÂRSIZ VE BİRLİKTE…
Selahattin Demirtaş, Ağrı’daki mitingde “Bu ortak vatanda, demokratik ulus anlayışıyla, birlikte üretelim, birlikte yönetelim” dedi. HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, mezhepçilik ve ırkçılıktan kimseye fayda gelmeyeceğini bildirdi. Demirtaş, “Sizi inkâr etmeden, Aleviyi inkar etmeden kimse birbirini dışlamadan, bu ortak vatanda demokratik ulus anlayışıyla ‘birlikte üretelim, birlikte yönetelim’ mesajını herkes yüreğinde hissediyor” dedi. Kendilerine mezhepçilik ve ırkçılık üzerinden saldırıldığını kaydeden Demirtaş, “Suriye’de, Musul’da yaşananlara, Filistin’de yaşananlara bir bakalım. Filistin’deki halklar, Irak’taki halklar yan yana durabilselerdi, birbirinden nefret etmeden aynı sofrada yemek yiyebilselerdi, aynı meydanda yan yana durup aynı yürekle slogan atabilse, aynı özgürlük hayali için aynı kardeşlik hayali için birlikte mücadele etseydi, bu felaketler başlarına gelir miydi?” dedi. Erdoğan’a da yüklenen Demirtaş, şunları söyledi: “Sırf Çankaya uğruna bizim etnik kimliğimizi yuhalatıyor. Kusura bakmasın, biz kendimizi inkar ederek bugüne gelmedik. Öyle gömlek değiştirerek bizi yetiştiren hareketi, partiyi inkar ederek gelmedik. Ama sen içinden çıktığın bütün partileri inkar ettin. Biz de Kürt ırkçılığı yaparak Sünnicilik yaparak oy toplamayı biliriz ama tehlikelidir tehlikeli. Kafanıza ırkçılık girdi mi bir defa kendi ırkınızdan olmayanlarla asla aynı sofrada yemek yemezsiniz. Aynı şehirde yaşamak istemezsiniz. Ya onları öldürüp katledeceksiniz ya da sürgün edeceksiniz. Seni yetiştiren bütün liderleri, kanaat önderlerini inkar ettin. Rahmetli Erbakan’ı da Fethullah Gülen’i de inkâr ettin.”

MAÇA 7 BİN, SANDIĞA 1060 KİŞİ GİTTİ!…
Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı’nı seçeceği 10 Ağustos’tan bir hafta önce yurtdışında yaşayan Türkler’e tarihte ilk kez oy kullanma hakkı verildi ancak Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan 2.7 milyon Türk seçmenin çoğunluğu, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) getirdiği oy kullanma randevusu alınması zorunluluğundan haberdar olmadığı ya da randevu sürecinde yaşadığı karışıklıklar nedeniyle sandığa gidemedi. Ayrıca, bazı ülkelerde yalnızca başkentlerde sandıkların olması da etkili olurken, bazıları da sandık kurullarında din müşavirleri, imamlar ile konsolosluk personelinin görev yapmasından kaynaklanan güvensizlik nedeniyle de oy kullanmamayı tercih etti. Fenerbahçe-Sevilla arasında geçtiğimiz cumartesi akşamı Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta oynanan hazırlık maçına 7 bin Türk seyirci giderken, 4 gün boyunca oy kullanmaya toplamda yalnızca 1060 kişi gitti. Danimarka’da yaklaşık 31 bin seçmenden yalnızca 673 kişinin randevu alırken, 4 gün boyunca sandığa seçmenlerin yüzde 3.5’i gitti. Türkiye’nin Kopenhag büyükelçisi Mehmet Dönmez 4 gün boyunca oy verilen Remisen Spor Salonu’ndan ayrılmayarak büyük bir titizlikle çaba sarfederken tüm duyurulara rağmen vatandaşların oy vermeye duyarsız kalmalarına üzüldüğünü belirtti. Dönmez, Fenerbahçe maçına giden 7 bin Türk seyircisine atıfta bulunarak, “Bir futbol maçına 7 bin Türk seyircisi gidiyorsa demek ki istenildiği zaman gidiliyormuş. Daha fazla vatandaşımızın oy vermeye gelmesini bekliyordum” dedi. İsveç’te de, durumun Danimarka benzeri olduğu ve bu ülkede 38 bine yakın Türk seçmen olmasına rağmen yalnızca 1400 kişinin başkent Stockholm’de kurulan sandıklarda oy kullandığı öğrenildi.

TRT’DEN HESAP SORACAĞIM!…
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu için çıktığı gezilerde dünkü durağı Burdur’du. Tefenni’de belediye ziyareti sırasında Bahçeli’ye dipçiğinde üç hilal ve bozkurt işlemesi olan bir av tüfeği hediye edildi. Bahçeli, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin TRT’nin yanlı davranışlarıyla büyük bir adaletsizlik içinde gerçekleştiğini savunarak, “Bu devir böyle gitmez. Devir değişir gün değişir. Bir gün gelir, şimdiki TRT’nin başı olmak üzere haberler müdüründen tutun programcısına kadar hesap sormazsam namerdim. Ne demek 500 saat Erdoğan’a veriyorsun, 7 saati Prof. İhsanoğlu’na, 3 saati de üçüncü adaya veriyorsun” dedi.

BAKAN BOZDAĞ: HSYK 3. DAİRE BLOKAJ UYGULUYOR…
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını yanıtladı. Yargıda Fethullah Gülen ile ilişiği olduğu iddia edilen hâkim ve savcılara sert çıkan Bozdağ şunları söyledi: “Soruşturmalar yürüyor, hâkim ve savcılarla ilgili kısımda elbette farklı bir prosedür var. Orada hukukun dışına çıkmış hâkim ve savcılar varsa, hukukun onlar hakkında da işlemesi lazım. Pek çok iddialar üzerine incelemeler var. Ama HSYK’da maalesef 3’üncü Daire bu incelemeler konusunda büyük bir blokaj da uyguluyor şu anda. Oradan bir himaye de görüyorlar. Onlar öneride bulunmadan bir inceleme ve soruşturmanın başlama imkân ve ihtimali yok. Ama hukukun dışına çıkanlarla ilgili mutlaka hukukun işlemesinde fayda vardır. Aksi takdirde, Türkiye’yi biz bir hukuk devletine çeviremeyiz, getiremeyiz

SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ ŞART ARTIK BAŞKANLIK OLMALI…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 24 TV’de canlı yayında, Star Medya Grup Başkanı Mustafa Karaalioğlu’nun gündeme dair sorularını cevapladı. Erdoğan, şu değerlendirmeleri yaptı: Bir taraftan cumhurbaşkanını halk seçecek, başbakanını seçecek, parlamentosunu oluşturacak. Dolayısıyla halkın kendi seçtikleri halkı yönetecek. Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’na gerektiği hallerde başkanlık da yapabileceğine göre, bu ne demektir? Orayla sürekli kontakta olacaksın. Ben belki Başbakan’la haftalık görüşmeyle yetinmeyebilirim. Farklı bir çalışma da getirebilirim. İnşallah bundan sonraki süreçte Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak, seçilmiş bir hükümetle el ele vereceğiz, çok daha farklı yatırımları 2023, 2053, 2071 hedeflerimizin altyapısını da hazırlayacağız. Gelişmiş ülkelerin genelinde başkanlık sisteminin olması anlamlıdır. Yarı başkanlık sisteminin olması anlamlıdır. Şimdi bizim artık burada bir sıçrama yapmamız lazım. Bir sistem değişikliğine gitmemizde fayda var. Milletim başkanlık sistemini bu seçimle konuşmaya başlayacak ve benimseyecek. Bu kadar beddualar vs… Şimdi İsrail ortada. Pensilvanya? O da ortada. İsrail’in bu kıyımına karşı, bakın bu kadar insan orada şehit edildi, Pensilvanya’dan ciddi bir açıklama duydunuz mu onları lanetleyen? Şu anda Emniyet’teki paralel yapı ortaya çıkmaya başladı. Tuzluklar Çağlayan’a aktı. Hepsi suç işledi. Şifreleri çözmeye başladık. Bundan sonrası daha da kolaylaşacak tabii. Onlar rahat duracaklar mı? Durmuyorlar tabii. Onlar inşallah son çırpınışlarını yapıyor. (Yurtdışındaki seçim) Sorun seçmenden kaynaklanmıyor. Maalesef YSK’dan kaynaklanıyor. Randevu diye bir olay çıkardılar. Bu randevu olayı her şeyi alt üst etti. Vatandaş randevu almak vs, bu işlerle uğraşır mı? Şu anda gördüğümüz o ki, yüzde 10’u bile belki zor aşacak. Türkiye’deki kamuoyu araştırmalarında katılım yüksek gözüküyor. Kamuoyu araştırmalarındaki rakam, yanılma payı olmazsa orada yüzde 90’ın altında gözükmüyor.

İLGİLİ HABERLER