Türk teknoloji şirketlerine işbirliği çağrısı

‘GREAT’ kampanyası kapsamında Türkiye’nin genç teknoloji girişimcilerini hedefleyen ‘GREAT Startup’ yarışması düzenleniyor. 6 kategoride yapılacak yarışmada birinci olan şirketler, Birleşik Krallık’a seyahat hakkı kazanacak ve Birleşik Krallık’ta iş kurmak için danışmanlık hizmeti alacaklar.

Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) tarafından, Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımı desteklemek amacıyla yürütülen GREAT kampanyası kapsamında Türk teknoloji şirketleri, 20 Haziran’da Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu’nda düzenlenen toplantıda bir araya geldi. GREAT Teknoloji kampanyasının sponsoru Telecity’nin katkılarıyla ve Airties, Vodafone, Invest Turkey ve Monitize’ın  katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda ayrıca Türkiye’deki genç teknoloji şirketleri arasında düzenlenecek ‘GREAT Startup’ yarışmasının da duyurusu yapıldı. Yarışmaya www.gov.uk/great-startup-turkey internet sayfasından başvuru yapılıyor.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu ve Ticaret ve Yatırım  Ajansı Orta Asya, Güney Kafkaslar ve Türkiye Genel Direktörü Leigh Turner, Türkiye’de bilişim ve iletişim teknolojileri alanında uluslararası ölçekte büyümeyi hedefleyen çok sayıda teknoloji şirketi bulunduğunu belirterek Birleşik Krallık’ın dünyanın en büyük ve en yenilikçi bilişim ve iletişim teknolojileri pazarlarından biri olduğunu ifade etti.

Birleşik Krallık Hükümeti’nin, GREAT kampanyasıyla Türkiye ile daha güçlü ticari bağlar oluşturmayı hedeflediğini de kaydeden Turner ‘Bilişim ve İletişim Teknolojileri de bu kampanyanın odaklandığı kilit alanlardan birisi. Birleşik Krallık, sunduğu büyük devlet desteği, düşük vergi, yetenekli işgücü ve sorunsuz iş yapma ortamı özellikleriyle, Avrupa’nın en çok yabancı yatırım çeken ülkesi. Bu çerçevede Türk teknoloji şirketlerinin dünyaya açılma yolundaki yatırımları için de önde gelen seçenek durumunda’ dedi. 

 Toplantıda konuşan Airties Kurucu Ortağı Metin Taşkın ise “Faaliyetlerine 2004 yılında Türkiye’de başlayan şirkerimiz Airties, 2011 – 2012 yıllarında büyük bir gelişim gösterdi. 2011’de Birleşik Krallık’taki ilk ofisimizi açtık. Geçen yıl 95 milyon dolar değerinde satış gerçekleştirdik. Müşterilerimize coğrafi yakınlığı yanı sıra tecrübeli ve ticari bilgiye sahip iş gücü nedeniyle Birleşik Krallık’ı seçtik, bu pazarda 2 milyon ürün sattık. Birleşik Krallık’ta bir ofis sahibi olmanın ve bu pazarda başarı kazanmanın firmalar için de oldukça iyi bir referans olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Türkiye’nin gelecekteki büyük teknoloji girişimcilerini ortaya çıkarmayı, desteklemeyi, başarı öykülerini paylaşmayı ve onlara global bir vizyon vermeyi hedefleyen GREAT Startup Yarışması’nda her kategoride ilk üç şirketin ismi kamuoyuna açıklanacak. Kategori birincisi olan şirketler ise risk sermayesi şirketlerinin katılımıyla gerçekleşecek Birleşik Krallık seyahatine katılım hakkı, Birleşik Krallık’a bir iş seyahati hakkı, Birleşik Krallık’da iş kurmak isteyenlere danışmanlık/ilgili kişilerle tanışma ve Birleşik Krallık’da iş yapmakta olan kişi ve şirketlerle tanışma/fikir alışverişinde bulunma olanağını kazanacaklar. Başvuruların 20 Haziran – 30 Eylül arasında kabul edileceği yarışmada jüri, katılımcı şirketleri şu  kriterlere göre değerlendirecek; yeni bir ürün ve hizmeti fikrini geliştirme, özgün bir iş modeli/iş fikri oluşturma, girişimcilik ruhu ve risk alabilmek, sürdürülebilir bir şirket stratejisi oluşturma, geleceğe yönelik sağlam bir iş planı, bulunduğu pazara hakimiyet ve kuruluştan bugüne büyüme hızı. 1-18 Ekim 2014 tarihlerinde yapılacak değerlendirmelerin ardından sonuçların açıklanacağı ödül töreni Ekim 2014’de gerçekleştirilecek.

İLGİLİ HABERLER