Türk medyasına ne kadar güveniyoruz?

Kuşkusuz mecralara duyulan güven hem tüketici hem de reklamveren açısından kritik bir önem taşıyor. Tüketiciler güvendikleri mecralara yönelirken, markalar da güvenilir mecra bulma peşinde… Peki, Türk toplumu hangi mecraları ve daha da önemlisi hangi medya markalarını güvenilir buluyor? Güvenli bir reklamı mecrası için reklamverenlerin yayıncılardan beklentileri neler? Marketing Türkiye için Xsights Araştırma tarafından hazırlanan “Medya ve Güven Araştırması”nda toplum nezdinde en güvenilen mecraları gözler önüne sererken sektörün önde gelen isimleriyle de reklam güvenilirliğini konuştuk.

Değişen medya tüketim alışkanlıkları dünyada olduğu gibi ül­kemizde de medya ve reklamveren ilişkisini yeniden tanımlı­yor. Dijital, reklamveren açısından ciddi potansiyel ve çeşitlilik vaat etse de güvenirliliği hâlâ tartışma konusu. Peki, ama markalar için güvenilir bir medya yaratmanın kriterleri neler? Bu anlamda yayıncılara ne tür sorumluluklar düşüyor? Marketing Türkiye için Xsights Araştırma tarafından hazırlanan “Medya ve Güven Araştırması”nda toplum nezdinde en güvenilen mecraları gözler önüne seriyor.

En güvenilir medya kuruluşu: FOX

Araştırmada en güvenilir medya kuruluşu yüzde 24,4 ile FOX olurken onu yüzde 13,3 ile Habertürk ve yüzde 10,7 ile İHA takip ediyor. Katılımcıların yüzde 12,4’ü ise güvendikleri hiçbir medya kuruluşu olmadığını söylüyor.

En güvendiği reklam mecrası:  TV

Katılımcıların en güvendiği reklam mecrasıysa yüzde 56,6 ile televizyon. İkinci sırada ise “internet/web siteleri” (yüzde 33,3) geliyor. Katılımcıların güven duydukları mecralarla en güvendikleri reklam mecraları paralellik gösteriyor.

Türk halkının en güvendiği TV kanalları, gazeteler  ve gazeteciler hangileri? Markalar için güvenilir bir medya yaratmanın kriterleri neler? gibi sorunların yanıtı ve daha fazlası Xsights Araştırma’nın Marketing Türkiye için gerçekleştirdiği “Medya ve Güven Araştırması”nda…

Abone Olmak İçin TIKLAYIN

İLGİLİ HABERLER