Türk futbolundan vazgeçen sponsorlar yabancı takımlara yöneliyor!

Ülker’in futbola olan sponsorluğunu çektiği açıklaması yeni bir tartışmayı daha alevlendirdi… Geçtiğimiz yıl şike ve Passolig uygulaması gibi olaylardan sonra taraftarını kaybeden Türk futbol endüstrisi yavaş yavaş sponsor markalarını da kaybediyor! Yerel futbol endüstrisinden umduğunu bulamayan Türk markaları global takımlara yöneliyor. Peki hangi Türk markası hangi yabancı takıma sponsor oluyor? Markalar neden yabancı takım sponsorluğunu tercih ediyor? İşte cevapları…

Canan Eseler

Spor sponsorluklarıyla, adrenalinin do­ruğa çıktığı, heyecan ve coşkunun bir arada yaşandığı anlarda tüketiciyi ya­kalayıp kalbine girmeye çalışan Türk markaları rotayı global arenanın devle­rine çevirdi. Türkiye’de sponsorluk bütçeleri hızla da­ralırken ve yıllardır spora, özellikle de futbola yatırım yapan büyük markalar sponsorluklarını bir bir sonlan­dırırken, hedefine “dünya markası” olmayı koyan Türk markaları yurtdışındaki spor etkinlikleri için kesenin ağzını sonuna kadar açıyor. Türkiye’de ilk olarak 2008 yılında Euroleague Basket­ball’a sponsor olarak global sponsorluk yolunu açan Anadolu Efes’in ardından birçok Türk markası gözünü global sponsorluklara dikti. Türk Hava Yolları (THY) FC Barcelona, BVB Borussia Dortmund gibi dünyaca ünlü takımların ulaşım sponsorluğunu yaparken erkek moda markası Ramsey İngiltere Premier Ligi’nin en güçlü takımlarından Liverpool FC’nin “Resmi Giyim Sponsoru” ve aynı zamanda “Resmi Partner”ı unvanı­na sahip. Marka, takıma sponsor olduktan sonra satış­larını yüzde 40 artırdığını açıkladı. Türk Telekom ise Manchester United FC ile 2012’de bir işbirliğine imza attı. İşbirliği kapsamında, kulübün mobil ve online oyun hakları, sosyal medya projeleri, spor okullarına yönelik haklarıyla, çeşitli pazarlama ve ağırlama hak­larının kullanımı üç yıllığına Türk Telekom’a verildi. Sponsorluklarla global arenaya çıkan markalardan biri de Acıbadem. Marka Azerbaycan, Romanya, Sırbistan ve Ukrayna’da önemli spor sponsorluklarına imza atıyor. D’S Damat markasıysa Romanya’nın dünyaca ünlü futbol kulübü Dinamo Bükreş’e iki yıllığına spon­sor oldu.

Hangi marka hangi takıma sponsor?

Acıbadem: Shakhtar Donetsk, Partizan, Crevena Zvezda, Bakü, Gabala, Lokomotiv Plovdiv, Levski Sofia, CSKA Sofia, Dinamo Bükreş, CFR Cluj.

Avea: NBA, FC Barcelona

Beko: Rusya, Almanya, İtalya ve Litvanya basketbol lig sponsorluğu, FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası 2013, FIBA Dünya Basketbol 2014 Presenting Sponsoru, FA Cup

D’S Damat: Dinamo Bükreş

Detur: Euroleague Basketball

Efes Pilsen: Euroleague Basketball

Ramsey: Liverpool FC

Rixos: Atletico United

Misli.com: Liverpool FC

Türk Telekom: Manchester United

THY: FC Barcelona, BVB Borussia Dortmund, Euroleague Basketball, BMW Golf Cup International, Porsche Tennis Grand Prix, TA Open, TA Golf Cup Amateur Series, FITA World Archery.

 

İLGİLİ HABERLER