Türk dizi izleyicileri uluslararası dizi maratonunda yarıştı

Dizi izleme alışkanlıklarımız internet dizileriyle beraber değişiyor. Artık izleyiciler istedikleri yapımı istedikleri zaman izleyebiliyor. Kullanıcılara sağlanan bu özgürlük Netflix’te yeni bir dizi maratonu yarışının başlamasına yol açtı. Binge Race adı verilen yarışmada Netflix üyeleri bir diziyi baştan sona izleyen ilk kişi olabilmek için kıyasıya rekabete giriyor.

Bir dizinin yayınlandığı gün içinde 24 saatte bitiren kişi olmak için mücadele edilen yarışmada Türkiye’den de katılım oldu. Türk izleyiciler başta “Marvel’s The Defenders”, “Santa Clarita Diet” ve “Friends from College” olmak üzere pek çok yapımın tüm sezonunu 24 saat içinde tamamladı.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre dünya genelinde şimdiye dek 8.4 milyon Netflix üyesi dizi maratonu yaptı. Üstelik dizileri bu şekilde izleyenlerin sayısı sürekli artıyor. 2013 – 2016 yılları arasında, “dizi maratonu” yapanların, yani dizi ekrana gelir gelmez 24 saatte tüm bölümleri hatmedenlerin oranı 20 kattan fazla artış gösterdi.

“Bir hikayeyi tamamlayan ilk kişi olmanın insanı mutlu eden bir tarafı var. Bu, bir kitap olabilir ya da sevdiğiniz bir dizi” diyor Orijinal Diziler Başkan Yardımcısı Brian Wright ve ekliyor: “Netflix size dizileri istediğiniz şekilde izleme özgürlüğü tanıyor. Bir yapımın üyelerimizi ekrana kilitlediğini, tutku haline geldiğini görmekse bizim için mutluluk verici.”

Komedi dizilerini su gibi tüketiyoruz

Türkiye’de kullanıcılar tarafından dizi maratonu yarışı halinde en fazla izlenen dizi Marvel’s The Defenders oldu. Onu Santa Clarita Diet ve Friends from College gibi diziler takip etti. Türkiye’deki Netflix kullanıcılarının 24 saatlik dizi maratonuyla tüm bölümlerini izledikleri ilk 20 yapımın sıralaması ise şöyle:

 1. Marvel’s The Defendersthe defenders
 2. Santa Clarita Dietsanta-clarita-diet
 3. Friends from Collegefriends-from-college
 4. Atypicalatypical
 5. Gilmore Girls: A Year in the LifeGilmoreGirls_HzKA_UK
 6. The Seven Deadly Sins7DeadlySins_SDP-1-1-copy
 7. GLOWglowcover
 8. The OA1481614058_oa
 9. You Me Herfb_youmeher.1283fd72
 10. Marvel’s Iron FistIron1
 11. Dear White Peopledearwhitepeople
 12. Black MirrorBlack-Mirror
 13. Chewing Gum563897e6e8cfee50068ea700bf9ec20410ef2fda
 14. The Ranchranch
 15. Flakedflaked-header
 16. Frontierimg_0163
 17. The Mistthemist
 18. Wet Hot American Summer: 10 Years Latermaxresdefault
 19. The StandupsNetflix_The Standups_Main
 20. Lovesicklovesick_orig

Netflix ayrıca dizi maratoncularının kendi TV izleme alışkanlıklarını anlattığı kısa bir kampanya videosu yayınladı.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER