Efsane isimlerin trajik ölümleri ve rekor kıran albümleri

Ünlü bir sanatçı hayatını kaybettiğinde albüm satışlarının arttığı hepimizin malumu. Bu ölümlerin trajik olanları ise bıraktıkları şok etkisi ile tüm dünyayı derinden sarsıyor. Ardı ardına yenilenen albümler ise sanatçıların ölümünden sonra satış rekorları kırıyor.

cranber

Trajik ölümlere son olarak Cranberries’in efsane solisti Dolores O’Riordan eklendi. Tüm dünya onu “Zombie” şarkısı ile tanıdı. Rock sevmiyorum diyenlerin bile kalbinde Cranberries’in yeri ayrıydı. Dolores O’Riordan’ın henüz 46 yaşında aniden ölmesi tüm dünyada şok etkisi yarattı ve daha şimdiden albüm satışlarında ciddi bir artış gözlemlendi.

michael

Michael Jackson

25 Haziran 2009’da ani ölümü ile sevenlerini yasa boğan Pop müziğin kralı Michael Jackson’ın albümlerinin satışı hızla arttı. Ölümünden sonra piyasaya 3 tane daha albümü çıktı. 2010 yılında içinde daha önce duyulmamış şarkıları ile beraber çıkan “Michael” albümü bir haftada 30 ülkede 3 milyon kopya sattı.

amy

Amy Winehouse

23 Temmuz 2011’de trajik bir şekilde hayata gözlerini yuman Amy Winehouse tüm dünyada şok etkisi yarattı. Hayran kitlesi her geçen gün artan ve hızlı bir şekilde şöhrete kavuşan Winehouse’un ölümü hayranlarını yasa boğdu. Amerika’da 2011 yılının her haftasında 44 biner albümü satılan sanatçı 4 günde 50 bin albüm satarak rekora imza attı. Winehouse’un sadece 2006 tarihli ”Back to Black” albümü bile 37 bin satış rakamına ulaştı. Küçüklüğünden beri çekilen görüntüleri ile hazırlanan otobiyografisi “Amy” ilk haftasında 4 milyon dolar gişe hasılatı yaptı.

whitney

Whitney Houston

Performansı ile en çok ödül alan sanatçı olarak guiness rekorlar kitabına giren Whitney Houston da ölümü en çok ses getiren yıldızlardan. Sanatçının 11 Şubat 2012’de bir otel odasındaki  trajik ölümü büyük bir albüm satışını da beraberinde getirdi. Ölümünden bu yana 668 bin albümü ve 2.76 milyon parçası satıldı. Billboard 200 listesinin ilk 10’una 3 albümü aynı anda giren ilk kadın sanatçı unvanını elde etti.

dolores

Zamansız ölen efsanevi sanatçıların dünyanın dört bir yanındaki hayranlarını ticari çıkarları için kullanan ya da kullanmaya niyetlenen pek çok kişi ve kurumlar vardır. Tüm bu kötülüklere rağmen ölümünden sonra da albümleri satış rekorları kırarak unutulmaz olan sanatçılar hayranlarının kalbinde her zaman yaşayacaklar. Cranberries’in solisti Dolores O’Riordan da özellikle 90’lı yıllara vurduğu damgayla her zaman efsaneler arasında anılacak.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER