TikTok’un talipleri her geçen gün artıyor. Yeni talip: Oracle

Microsoft ve Twitter’ın ardından Oracle da TikTok’un ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda bölümlerini almak için harekete geçti. Financial Times’ın haberine göre Oracle, TikTok’un çatı şirketi ByteDance ile ön görüşmelere başlandı. Microsoft ile kıyasıya rekabet halinde olan Oracle, böylece TikTok için de dev şirkete rakip oldu.

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Kasım ayı ortasına kadar bir ABD şirketi tarafından satın alınmadığı takdirde kapatmaya söz verdiği TikTok, ciddi bir rekabetin konusu olmaya devam ediyor.General Atlantic ve Seuquia belirleyici olabilir

Microsoft’un ardından dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi olan Oracle ile ByteDance’in ön görüşme yaptıkları kaydedildi. Çinli teknoloji devi, TikTok’un ABD bölümü ile birlikte Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda bölümlerini de satacak. Başkan Trump, satışın gerçekleşmesi için 15 Eylül’e kadar süre tanımıştı. Oracle, başta General Atlantic ve Sequia Capital olmak üzere ByteDance’te hisseleri bulunan şirketlerle zaten birlikte çalışıyor. Yazılım devi, TikTok’u alma konusunda bu durumu avantaja çevirmek istiyor.

Microsoft bir adım önde

Twitter ve Oracle’ın girişimlerine rağmen hâlâ Microsoft’un satın alım konusunda avantajlı olduğu belirtildi. Bir iddiaya göre Microsoft ile ByteDance arasındaki görüşmelerin uzamasının sebebi, ABD’li şirketin TikTok’u tamamen almak istemesi. Microsoft, özellikle Hindistan bölümüne de göz koymuş durumda. Geçtiğimiz ay Hindistan ile Çin arasında yaşanan sınır çatışması sonrası Hindistan’da TikTok yasaklanmıştı. Ancak ByteDance’in ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda bölümleri dışında satışa kesinlikle sıcak bakmadığı belirtildi.

Küresel bir fenomene dönüşen TikTok’un geleceği belirsizliğini korurken, gelişmeleri merakla bekliyor ve takip ediyor olacağız.

TikTok neden paylaşılamıyor?

H2O United Ajans Başkanı Şebnem Tanyaş Şekerlisoy, Marketing Türkiye New Step canlı yayınında TikTok’un Türkiye’deki yükselişini değerlendirdi. Programda çarpıcı açıklamalarda bulunan Şekerlisoy, “TikTok Türkiye’nin gerçek yüzü. Kimse Twitter’da olduğu kadar entel ve kültürlü değil. Facebook’ta olduğu kadar duyarlı da değil. Instagram’da olduğu kadar zengin ve havalı değil” ifadesini kullandı. Şekerlisoy’un anlattıkları TikTok’un neden paylaşılamayan bir platform haline geldiğine de ışık tutuyor…

 

İLGİLİ HABERLER