Tatil için en çok Akdeniz Bölgesi tercih ediliyor

 

Nisan’da havaların ısınmaya başlamasıyla bahar tatili programları başlarken, yaz tatili için de hazırlıklar devam ediyor. Twentify, 15 Nisan 2016’da başlayacak olan  Turizm Haftası için Türkiye’nin tatil haritasını çıkarmak adına, uygulaması üzerinde sahip olduğu 160.000’in üzerine kullanıcı arasında bir araştırma yaptı.

Bounty uygulaması üzerinden oluşturulan bu görevdeki özel soruları yanıtlayan 1.000 kişinin yüzde 30’u 21-24 yaşları arasındaki gençlerden oluşuyor. Araştırmaya katılan kişilerin, yüzde 38’i Marmara, yüzde 16.8’i İç Anadolu, yüzde 16.2 Ege, yüzde 13.6 Akdeniz, yüzde 7.6 Karadeniz, yüzde 4.2 Doğu Anadolu bölgesinde yaşıyor.

Raporda çıkan sonuçlara göre:

Türk halkı tatile yılda bir kez ve ailesiyle çıkıyor

Tatile kiminle gideceksin sorusuna verilen yanıtlar arasında çoğunluğu “aile” oluşturuyor.  Katıımcıların yüzde 39,9 tatile ailesiyle gideceğini belirtirken, yüzde 25,9 arkadaşlarıyla, yüzde 20,3 sevgilimle, yüzde 10.2 tatile gitmeyeceğim, yüzde 3.8 yanlız gideceğim” demeyi tercih ediyor…

Tatile çıkanların yüzde 48’i yılda bir kez, yüzde 23’ü ise yılda iki defa tatile çıkıyor.

En çok Akdeniz Bölgesini ve tatil köylerini tercih ediyoruz

Bir diğer soru ise “Tatil için hangi bölgeyi tercih ediyorsunuz?”
oldu. Türkiye’de insanların yüzde 38.5 oranında çoğunluğu tatil için Akdeniz bölgesini tercih ediyor. Ve yine yüzde 19.6 oranında büyük bir çoğunluğunun tercihi, 5 yıldızlı tatil köylerinden yana. Ülkemizde, insanların önemli bir kısmı tatile her yıl çıkıyor. Fakat sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda, yüzde 6.2 gibi düşük bir oran tatile çıkmayacağını bildirmiş görünüyor. Akdeniz bölgesinden sonra en çok tercih edilen bölgelerin başında ise; Ege, Karadeniz, Marmara geliyor.

En çok özel araçla tatile gidiyoruz

Çıkan sonuçlara gore, tatile en çok özel aracımızla gitmeyi tercih ediyoruz. Sırasıyla, havayolu, otobüs ve tren tercih edilen ulaşım alternatifleri arasında yer alıyor.

Tatil bütçesi 500-1000 TL aralığında

Tatil bütçesi, yüzde 38.5 oranında büyük bir çoğunluğun verdiği cevaba göre, 500 TL-1000 TL aralığında. Tatil için bütçem yok diyenler ise, yüzde 24.5 oranında.

 

İLGİLİ HABERLER