Taşköprü sarımsağı artık dünya pazarında!

Metro ve Reis Gıda, Taşköprü sarımsağını dünya pazarına sundu. İki firma gerçekleştirdikleri işbirliğiyle Taşköprülü sarımsak çiftçilerinin uluslararası GLOBALG.A.P. sertifikası almalarını sağlayarak ürünün kalitesini dünya standartlarına yükseltti.

Dünyada 50. yılını kutlayan, Türkiye’de ise 25. yılını kutlamaya hazırlanan Metro Toptancı Market, yerel değerlere ve coğrafi işaretli ürünleri korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla başlattığı çalışma kapsamında Taşköprü sarımsağına sahip çıktı. Taşköprülü çiftçiler Metro’nun Reis Gıda işbirliği ile gerçekleştirdiği eğitim çalışmalarıyla GLOBALG.A.P sertifikasına sahip oldu.

Taşköprü’nün coğrafi işaretli sarımsağının dünyaya açılmasını hedefleyen Metro ve Reis, bölge insanının konuyla ilgili bilinçlendirilmesi hedefleyerek Taşköprülü çiftçilerin önce eğitim almasını sağladı, ardından da dünya ticaretinde kabul gören tek standart olan Global-Gap sertifakasını alması için işbirliği gerçekleştirdi. Taşköprülü çiftçiler, eğitimlerden sonra sarımsağı GLOBALG.A.P. (Good Agriculture Practice [İyi Tarım Uygulamaları]) standartlarına göre yetiştirdi ve Türkiye’nin yüzde 25’lik sarımsak ihtiyacını karşılayan Taşköprü, GLOBALG.A.P. sayesinde artık dünyadaki tüketicileriyle de buluşacak.

Global düşün, yerel hareket et

Kastamonu Taşköprü ziyaretinde konuşan Metro Toptancı Market Gıda Satın Alma Direktörü Thomas Rudelt, tarımsal ürünlerin ihracatında gıda güvenliğinin artan önemine vurgu yaptı. Rudelt, “Türkiye’nin ticari kültüründen öğrendiğimiz değerleri dünyaya taşımak istiyoruz. Coğrafi işaretli Taşköprü sarımsağının uluslararası tarımsal alanda gıda güvenliği standartlarından en önemlisi olan GLOBALG.A.P. sertifikası ile tüm dünya ülkelerine ihracat yolunun açılmış olmasından gurur duyuyoruz” dedi. Yerel üreticilerle işbirliği kadar insani ilişkilere de değer verdiklerini belirten Rudelt çiftçilere seslenerek, “Biz sizin kapınızı çaldık. Siz de bizi evinize buyur ettiniz. Emeklerinizle Taşköprü sarımsağı artık dünyaya açıldı” şeklinde konuştu. Rudelt Türkiye’ye yönelik umudunu da şöyle dile getirdi: “Türkiye’de gıda ve gıda-dışı olmak üzere coğrafi işaret tescili almış 176 ürün var. 201 ürün de tescil bekliyor. Türkiye potansiyele sahip bir ülke. Bu potansiyeli değerlendirmek bizim elimizde. Diğer yerel değerlerimizi de uluslararası alanda tanıtacağız. Türkiye’ye inandık, inanmaya da devam edeceğiz.”

“Sürdürülebilir tarımla geleceğe miras bırakıyoruz”

Metro Toptancı Market Taze Ürünler Grup Müdürü Ayşin Işıkgece de konuşmasında sürdürülebilir tarımın önemine dikkat çekerek, “Bilimsel dayanaklardan yola çıkarak hareket ediyoruz. Taşköprü sarımsağı 10 yıl sonra nerede olacak? Bu değer yeni kuşaklara nasıl aktarılacak? Dünyada nasıl bir yere sahip olacak? Bu konuda bilinç yaratmak bizim için bir sorumluluk” diye konuştu. Kullanım çeşitliliği yaratmayı amaçladıklarını anlatan Işıkgece sözlerine şöyle devam etti: “Taşköprü gibi coğrafi işarete sahip ürünlerimizin yolunu açarken sadece onları raflarımızda tüketicilerimizle buluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanım alanlarını da genişletiyoruz. Projelerimizle şeflere ürünün lezzet ve kalite farkını anlattık ve menülerinde kullanmalarını sağladık. Taşköprü sarımsağının gerçekten farklı bir lezzeti var.”

İLGİLİ HABERLER