Taşımacılıkta çevreci yaklaşım

Türkiye’de ve global arenada lojistik hizmetleri gerçekleştiren Mars Logistics, kullandığı Intermodal çevre dostu taşımacılık modeliyle karbondioksit salınımının yüzde 36 oranında önüne geçerek hem doğaya hem geleceğe sahip çıkıyor.

Mars Logistics, sektörde “Yeşil Lojistik” ve “Sürdürülebilirlik” tarafıyla öne çıkan Intermodal taşımacılık hizmetini 2012 yılından bu yana veriyor. Otomotiv, gıda, tekstil, kimya, enerji, kozmetik gibi birçok sektöre bu hizmeti sunan Mars Logistics, her yıl filosundaki araçları çevre dostu araçlarla yenileyerek doğayı korumaya özen gösteriyor. Peki, bu çevre dostu Intermodal taşımacılık modeli nasıl işliyor? Türkiye’de çeşitli noktalardan alınan yükler önce treylere yükleniyor. Treyler İstanbul, İzmir veya Mersin limanlarından gemi yoluyla Trieste’ye ulaşıyor. Ardından buradan tren yoluyla güzergâhına devam eden yükler,  Bettembourg Multimodal terminalinden geçtikten sonra, karayolu ile Avrupa’nın Lüksemburg, Belçika, Hollanda, İngiltere, Fransa ve Almanya’daki çeşitli varış noktalarına ulaşıyor.

Karbondioksit salınımını yüzde 36’ya düşürüyor

Intermodal taşımacılık modeli, tüm taşımalarda yüzde 36 oranında daha az karbondioksit salınımı sağlıyor. Hatta bazı Avrupa ülkelerine yapılan taşımalarda bu oran yüzde 76’ya çıkıyor. Mars, 2015 yılında Intermodal Taşımacılık ile bir milyon 896 bin 971 ağaç ile 4 bin 742 hektar ormanlık alanı kurtarmış oldu.

Intermodal taşımacılık modeli, konteyner veya treyler içerisindeki yükle, başlangıç noktasından ulaşacağı yere kadar çeşitli taşıma kombinasyonlarıyla hareket ediyor. Hizmeti haftanın 6 günü karşılıklı olarak devam ettiren Mars Logistics, ekolojik taşımacılık yapmaları konusunda ve sürdürülebilir çevre duyarlılığı hakkında hem firmalara, hem de lojistik sektörüne farklı bir yön veriyor.

İLGİLİ HABERLER