Stajyer ilanlarında aylık yüzde 100’ün üzerinde artış gerçekleşiyor

 

Çalışma koşulları ve maaş konusunda en çok tartışılan görevlerden biri olan stajyerlik, son günlerde en çok aranan pozisyonlardan biri haline geldi. Şirketlerin bazen sıfırdan eleman yetiştirmek, bazen de düşük maliyet sebebiyle tercih ettiği stajyerler her sektörde en çok ihtiyaç duyulan elemanlar haline geldi.

Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal’ın verdiği bilgilere göre, stajyer ilanlarında yaşanan artış aylık bazda yüzde 100’ün üzerine çıktı. En çok staj ilanı yayınlayan sektör olan bilişim, aynı zamanda öğrencilerin de en çok başvuru yaptığı sektör olarak öne çıkıyor.

Eğitim yılının sonuna yaklaşılırken, öğrencilerin staj arayışları da artıyor. Mavi yaka ve ara kademe pozisyonlarda lider insan kaynakları platformu Eleman.net’in verilerine göre, bu artışa paralel olarak, özellikle kurumsal şirketlerin stajyer ilanlarında da önemli bir artış yaşanıyor. Ünsal, “Mart ayında, bir önceki aya göre yüzde 110 artış yaşandı. İlanlarda yıl bazında da dikkate değer bir artış olduğunu söyleyebiliriz. 2015 yılında Eleman.net üzerinden verilen staj ilanlarının sayısı bir önceki yıla göre yüzde 22 artarak 2.006 oldu. En çok staj ilanı yayınlayan sektör yüzde 26 ile bilişim sektörü ve alt dalları. Onu mali müşavirlik, reklamcılık ve eğitim sektörleri izliyor. Öğrencilerin en çok staj başvurusu yaptığı sektörlerin başında yüzde 36 ile yine bilişim sektörü geliyor. Diğer sektörler de dahil olmak üzere, en çok staj başvurusu yapılan departman ise yüzde 25 ile bilgi teknolojileri departmanı olarak göze çarpıyor” dedi.

Ücret yok, yan hak var

Firmaların stajyer kadrolarına genellikle ücret ödemediğini söyleyen Ünsal, “Bunun yerine çeşitli yan haklar sağladıklarını gözlemliyoruz. Eğer kış dönemi stajyeri olarak adlandırdığımız uzun süreli staj pozisyonları değilse, genellikle yol, yemek ve sigorta giderlerinin karşılandığını söyleyebiliriz. Stajyerlerine belirli bir ücret imkanı tanıyan bazı kurumsal şirketlerde, çalışma saatleri göz önünde tutularak, asgari ücreti geçmeyecek şekilde bir maaş düzenlemesi de yapılabiliyor” dedi. 

Management Trainee pozisyonları gözde

Ünsal’ın verdiği bilgilere göre, son yıllarda özellikle Management Trainee pozisyonları hem şirketler hem de yeni mezun adaylar açısından oldukça popüler. Yönetici yetiştirme programı olarak da bilinen bu pozisyonlar kapsamında birçok şirket yeni mezun adayları bünyesine katarak, genç yetenekleri kazanmaya çalışıyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER