Spotify’da yeni trend nostalji

Mecvut duruma ayak uydurmaya ve bu durumun gerçeklikleriyle mücadele etmeye devam ederken, Spotify kullanıcıları da bu dönemde nostalji duygusu yaşıyor.  

Spotify’da 1-7 Nisan tarihleri arasındaki dinlenmelere göre, kullanıcılar tarafından oluşturulan ve onların en sevdiği eski şarkıları kapsayan nostalji temalı çalma listelerinde yüzde 54 oranında artış var. Diğer yandan, 50’ler, 60’lar, 70’ler ve 80’lerin müziklerine dair paylaşımlarda da bir yükseliş ivmesi gözlemleniyor.

Dinleyicilerin neşeli zamanlara gitmesini sağlayan bir sanatçı da 80’li yıllarda en çok dinlenenler arasında yer alan ve geçtiğimiz hafta (1-7 Nisan) 2,3 milyondan fazla dinlenen hareketli hiti “Girls Just Want to Have Fun”ı hafızalarımıza kazıyan  Cyndi Lauper. Spotify’da 8,5 milyon aylık dinleyiciye sahip ikonik şarkıcı ve şarkı yazarı, New York City’deki evinden nostalji ile ilgili görüşlerini paylaştı.

“Her sanatçının hayali müziğinin bir rahatlama hissi, neşe getirmesi ve ilham duygusu yaratması” diyor Lauper ve ekliyor: “İşte yaptığımız işi bu yüzden yapıyoruz; bağlantı kurmak, insanların kendilerinden bir parça hissettikleri hikayeleri anlatmak, ağlatmak, güldürmek, dans ettirmek, neşelendirmek ve rahatlatmak için… Müzik benim için zamanı durduran bir şey. Bir şarkı duyduğumda, o şarkı beni zamanın içinde belirli bir ana götürür.” Lauper, Spotify’a son olarak şunları söyledi: “Pek çok insan gibi benim de bir soundtrack’im var. ‘The King & I’ ve ‘Funny Girl’ gibi Broadway kast kayıtları beni, 5 yaşında, sesimi ve müzk aşkımı keşfettiğim yıllara götürüyor.” Lauper’ın Spotify röportajı ile ilgili daha fazla bilgi almak için Spotify’ın blog sayfası For The Record’a göz atabilirsiniz.

SPOTIFY NOSTALJİ TRENDLERİ (1-7 Nisan arasındaki veriler)

Her 10 yıl için Türkiye’de geçtiğimiz hafta dinlenen en popüler şarkılardan örnekler:

İLGİLİ HABERLER