Youtube’dan kritik Türkiye kararı

Sosyal medya düzenlemesi kanunuyla birlikte sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Kasım ayında diğer büyük platformlarla birlikte temsilci atamayan Youtube’a 10 milyon lira ve geçtiğimiz haftaysa 30 milyon lira ceza kesilmişti. Türkiye’de temsilci belirlemeyen platformlara bir sonraki adımda 3 ay reklam yasağı uygulanacaktı fakat Youtube şartları yerine getireceğini açıkladı.

Sosyal medya düzenlemesiyle kanunuyla birlikte, Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve TikTok gibi sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Kasım ayında temsilci atanmaması sebebiyle hepsine 10’ar milyon lira ceza kesildi. Geçtiğimiz hafta temsilci atamaktan kaçınan sosyal medya devlerine 30’ar milyon lira daha ceza kesildi. Bir sonraki adımda 3 ay reklam yasağı uygulanacaktı fakat Youtube temsilci atayacağını açıkladı.

Youtube’un Türkiye’de temsilci atamaya karar verdiğini duyuran mesajı şöyle; “YouTube olarak şeffaflığa, ifade özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı korurken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uymak için her zaman özen gösteriyoruz. Kısa bir süre önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son bir kaç aydır bütün boyutları ile inceledik. YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık. Türkiye’deki yetkililerle de paylaştığımız bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

İLGİLİ HABERLER