Sosyal medya üzerinden milyoner olmak için başvurulabilecek 10 yol

Pazarlamacılar arasında pek bilinmeyen bir gerçek vardır: İnsanlar nereye, pazarlamacılar oraya, pazarlamacılar nereye, yatırım oraya… Geçen sene tarihte ilk defa pazarlamacılar dijital reklamcılığa geleneksel mecralardan daha fazla para akıttı. Bugün biliyoruz ki insanlar sosyal medyada. Her ay 2,5 milyar insan en az bir sosyal medya platformu kullanıyor ve Facebook gibi dev şirketler tüm insanlığın bir “sayfa”sı olması için çaba halinde.

Girişimciler ve iş dünyası liderleri için dijital dönüşüm yeni gelir kalemleri yaratacak önemli bir fırsat. Geçen yıl neredeyse 27 milyar doların Facebook reklamlarına harcandığını hatırlarsak sosyal medyaya dayalı bir iş geliştirmenin ne kadar kârlı olduğunu görürüz. Entrepreneur’dan John Rampton, sosyal medyadan milyonlar kazanmanın en etkin kesin yollarını araştırmış. İşte pazarlamacıların sosyal medyada yapması gerekenler…

Benzer hedef kitle reklamlarıyla e-ticaret yapın

Hedef kitlenizi tanımlamak için yapay zeka öğrenimi kullanan Facebook’un sunduğu reklam araçları oldukça faydalı olabilir. Pazarlamacılar bu şekilde istatistiksel olarak ürünle etkileşimde bulunma olasılığı yüksek kitlelerle etkin bir şekilde iletişim kurmalarını sağlar.

Benzer hedef kitle reklamları e-ticaret girişimcilerinin potansiyel müşterilere go-to-market stratejileri geliştirmeden hızlı bir şekilde ulaşmasına imkan tanıyor. Facebook, girişimcilerin hızlı bir şekilde satış yaratmalarına yardımcı olan e-ticaret mağazası sahiplerine, tıklama başına nispeten düşük bir maliyetle ideal müşterilerle kolayca eşleşebilir.

Sosyal medya influencer marketing danışmanlığı başlatın

Pazarlamacıların yüzde 94’ü influencer marketing’in başarılı olduğuna inanıyor. Aracılar, markaların giderek zekileşen hedef kitleyle doğrudan iletişime geçmenin zorlaşmasıyla önem kazandı. Güçlü reklam engelleyiciler nedeniyle büyük para akıttığınız reklamlar veya sponsorlu içerikler hedef kitlenize hiç ulaşmayabilir.

Influencer’lar pazarlamacılara potansiyel müşterileriyle anlamlı bir diyalog kurma fırsatı veriyor. Burada elbette çoğu markanın influencer stratejisinin nasıl işlediğini bilmediği gerçeğini de hatırlatmakta yarar var. Bir influencer marketing danışmanlığı başlatarak daha önce hiç talep görmemiş etkili bir pazarlama kanalına erişebilirsiniz.

Instagram Hikayeleri olayını çözün ve içerik uzmanı olun

Bugünlerde pek çok marka Instagram’ın hedef kitleyle bağlantı kurmak için harika bir araç olduğunun bilincinde. Ancak düzenli olarak ilgi çekici içerik üretmek zor olabilir. Instagram Öyküleri’ne hakim olarak, takipçilerin ilgisini çekecek etkileyici içeriğin nasıl oluşturulacağı konusunda markalara değerli öneriler sunabilirsiniz.

Hizmetinize değer katmak için, takip edenlerin en çok ilgilendiği içeriği ve bu içeriğin müşterinizin rakiplerine kıyasla nasıl performans gösterdiğini belirlemenize yardımcı olacak bir Instagram Analiz Aracı kullanabilirsiniz.

LinkedIn’in yeni reklam araçlarını kullanarak yarışa bir adım önde başlayın

Diğer sosyal medya platformlarıyla rekabet edebilmek için LinkedIn, pazarlamacıların değerli bulacakları bir dizi yeni reklam aracı yayınladı. Birçok organizasyonun bu yeni reklam seçeneklerini zaman içinde ele alması kaçınılmaz. Bununla birlikte, bu yeni araçlara erkenden alışan kuruluşlar yarışa bir adım önde başlayacaklar.

LinkedIn’in yeni reklam araçları yeniden hedefleme reklamları görüntüleme ve LinkedIn haber akışında öncü bilgi toplamayı içeriyor.

İçeriğinizi YouTube üzerinden promote edin

YouTube her ay yaklaşık 2 milyar insan tarafından kullanılıyor ve Google’ın bir parçası olduğu için gelişmiş bir reklam paketi sunuyor. Girişimciler markaların web sitesinde barındırılan içeriği tanıtmak için ilgi çekici video içerikleri kullanan bir iş kurmayı düşünebilir.

Facebook gruplarıyla yeni akımlar başlatın

İnsanlar topluluklar içinde bulunmaya bayılır. Hayatımızın çoğunun birbirleriyle dijital olarak etkileşime girmesine rağmen hala bu doğrudur. GORUCK gibi milyonlarca dolarlık markalar, marka sadakatini geliştirirken satışları artırmaya yardımcı olan gelişen Facebook Grupları yarattı.

Harekete geçirici bir fikir etrafında inşa edilmiş bir işe başlamayı düşünün. GORUCK için bu fikir vatanseverlik, beraberlik ve gelişim oldu. Sonuç olarak, GORUCK, açık hava meraklıları ve macera arayanlar arasında iyi biliniyor. Şirket marka meraklıları Facebook’ta bir araya geldiğinde çok başarılı oldu.

Sosyal medya entegrasyonlarını kullanarak viral büyüme sağlayın

Airbnb, Uber ve Periscope, müşteri tabanını hızla genişletmek için sosyal medyanın viral doğasını kullanan milyonlarca dolarlık organizasyonlar yarattılar. Her organizasyon viraliteyi farklı şekilde kullanırken ürünün benimsenmesinin hızını artırmak için bir takım sosyal medya entegrasyonlarını kullanabildiler.

Airbnb’in ilk günlerinde, kullanıcıların mevcut odaları çabucak bulmalarına yardımcı olmak için Craigslist ile entegre olan platform. Uber, kullanıcıların indirimli promosyon kodlarını arkadaşlarınızla paylaşmasını kolaylaştırmak için uygulamalarını sosyal medya platformlarıyla entegre etti. Periscope, bir kişi Twitter’da “canlı” olduğunda yayın yapacak şekilde tasarlandı.

Kuruluşunuz düşünceli bir şekilde sosyal platformlarla bütünleşmenin bir yolunu bulabilirse viral büyüme milyonlarca dolar gelir elde etmenizi sağlayabilir.

Rakibinizin iyi olmadığı sosyal medya platformlarında ustalaşın

Sosyal medyayı gelir yaratmak için kullanmayı düşünmenin bir başka yolu, rekabet avantajı bulmaktır. Rakiplerinizin çeşitli sosyal medya platformlarının tümünü iyi kullanmadığını ve önemli sayıda potansiyel müşterinin bu platformu kullandığını varsaymalısınız.

Etkili bir strateji oluşturabiliyorsanız, rakiplerinize karşı yarışmadan bu müşterileri kazanabilirsiniz.

Sosyal medyada AR ve VR kullanan ilk şirketlerden biri olun

Artırılmış ve sanal gerçeklik, yaşamın farklı yönlerini etkileyecek gibi görünüyor. Apple, Facebook ve Google sanal gerçekliğe yatırım yapıyor. Potansiyel müşterilere bağlanmak için bu yeni teknolojileri en iyi şekilde nasıl kullanacaklarını anlayabilenler büyük markalarla değerli danışmanlık sözleşmeleri kazanabilecek.

Z kuşağı, Z kuşağı, Z kuşağı…

Ne kadar önem versek o kadar az… Zira Z kuşağı sosyal medya takıntısı insanlardan oluşuyor. Bir çalışmaya göre ortalama üniversite öğrencisi Instagram ve Snapchat’i her gün yaklaşık 11 kere kontrol ettiğini gösteriyor. Yine de birçok marka bu yeni nesil tüketiciyle anlamlı bağlantılar kurmada zorlanıyor. Z kuşağı üyeleriyle bağlantı kurmalarında markalara yardımcı olan kişiler, büyük kuruluşlarla kârlı sözleşmeler yapacak.

Sosyal medya girişimciliği milyonerler yaratma potansiyeline sahiptir. Aralarında olmak istiyorsanız, öncelikle önde gelen markaların hedefleriyle uyumlu sosyal medya pazarlamacılığının bir alanında kesinlikle uzmanlaşmalısınız Buradan sosyal medya ile müşteri ilişkileri oluşturmak isteyen şirketlere ulaşmak nispeten kolay olacak.

İLGİLİ HABERLER