SEO stratejinizde neden dijital PR’a yer vermelisiniz?

Bugünlerde PR denilince gözler doğan olarak dijital PR’a dönüyor; okur sayısı daha fazla olan online yayınlarda yer alan projelerin ne tür geri dönüşler aldığını takip etmek de daha kolay oluyor. Bu hazırladığınız kampanyalarda daha stratejik olmanız gerektiğini işaret ederken aynı zamanda dijital PR’ın online varlığınızı ve görünülürlüğünüzü arttırması sayesinde bir yayınla çok daha fazla okura ulaşabileceğinizi de gösteriyor.

Dijital PR ve Sosyal Medya

Daha büyük bir okur kitlesine ulaşmak sosyal medya ve gerçek zamanlı etkileşimleriniz, aldığınız yorumlar ve twitlerinizin başarısıyla doğrudan bağlantılı.

PR çalışmalarınız online bir yayında yerini aldığında Facebook’ta paylaşılabilir ve daha önce ulaşamadığınız bir okur kitlesine ulaşmanızı sağlayabilir. Ancak dijital PR’ın getirileri bununla sınırlı değil.

Dijital PR ve SEO iş birliği

Kurumunuzu online bir yayında görünür kılmak şirketinizi daha güvenilir hale getirir ve hakkında bilgi aktarmayı seçtiğiniz konu hakkında güvenilen bir kaynak olarak kabul edilmenizi sağlar. Sektör liderleri önemli konular hakkında içgörülerini paylaşıyorlar ve siz de kendi şirketinizin belli konulardaki bilir kurum/kişi olarak kabul edilmesini sağlayabilirseniz söz söyleme hakkınız büyük oranda artar. Bu yüzden konu kampanyalar olduğunda rakamlar üzerine yapılan araştırmalar giderek önem kazanıyor. Günümüzde ve bu çağda yeni bilgileri ortaya koyan bulgularınızı olgularla desteklemek öncelik haline geliyor; aksi takdirde kampanyanız sahte haber olarak mimlenebilir…

Dijital PR’ın bir başka önemli katma değeri ise Google’ın kurumunuzun sitesini sahiplendiğiniz konu hakkında en güvenilir ve anlamlı kaynak olarak kabul etmesi olacaktır. Dijital PR taktiklerini kullanıp online kitleyi kolay tıklanabilir bir şekilde basın bültenlerinize yönelttiğinizde müşteri kazanma şansınızı da bir o kadar arttırmış olursunuz.

Eğer kurumunuz otoritesini hak etmiş haber yayınları gibi diğer güvenilir sitelerle bağlantılıysa bu Google’ın sizin sitenize de güvenmesini ve söz hakkını size vermesini sağlar. Bu güvenin sonucunda arama sonuçlarında siteniz ilk sıralarda bulunur ve dolayısıyla sitenize daha çok organik trafik almaya başlarsınız. Bu durumun fiziksel bir yayında yer almak gibi geleneksel yöntemlerin başaramadığı ve dijital PR’ın aranan bir araç olmasının nedenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Çeşitli PR stratejileri

Peki dijital PR deyince ne düşünmeliyiz? Ana PR taktiğini kendi kurumunuz veya müşteriniz için oluşturduğunuz kampanyaların ek fikirlerle desteklenmesi, basın bültenlerinin yazılması ve doğru gazeteci ve kurumlara ulaştırılması oluşturuyor.

Daha da iyi bir kampanya haber değeri olan, ilgi çekici ve doğru zaman dilimlerinde yayınladığınız işlerle elde edilebilir. Eğer bir dijital PR kampanyası bulunduğunuz süreç içinde haberlerde veya sosyal medyada üzerine konuşulan bir konunun etrafında kurulduysa bu kampanyanın diğer haber mecraları tarafından fark edilmesi ve daha fazla online kullanıcı tarafından paylaşılması beklenen bir gelişme.

Diğer teknikler arasında dijital iletişim kanallarından gazetecilerin kampanyanız hakkındaki sorularını anında yanıtlamak bulunuyor. Bu şekilde hem kampanyanızın eksik yanlarını görebilir, açıklanması konusunda yetkin isimlerle çalışabilir hem de yanıtınızda sağlayacağınız kaynaklarla okurları sitenize yönlendirebilirsiniz.

Eski içeriğiniz hala fayda sağlayabilir

Son olarak dijital PR’ın kurumların sihirli derneği olmasının bir diğer nedeni ise kaynaklarınızı belirli dönemlerde tekrar değerli kılması. Bir kampanyanın yaratılması kan, ter ve gözyaşı gerektiriyor; bir ekip enerjisini fikirleri ve istatistikleri araştırmaya adıyor ve sonucunda başarılı olmayı umuyor. Eğer bir kampanya sizi istediğiniz hedeflere ulaştırmadıysa veya zamanın ruhuna tekrar uygun bir konuma geldiyse dijital PR bu içeriği tekrar şekillendirip ona farklı perspektiflerden bakmanızı ve farklı okur kitlelerini hedef haline getirmenizi sağlar.

İlk adımda web sitenizde bir blog girişi olarak kullanacağınız içeriği tekrar şekillendirip bir gazete haberi ya da sektör dergisi makalesi haline getirebilirsiniz. Örneğin bir otomobil şirketi araba kullanırken nasıl güvende olunacağı konusundaki bir makalesini kar fırtınası ya da sel basması gibi doğal afetler gündemde olduğunda gazetecilerin görebileceği bir şekilde tekrar konumlayabilir.

Geleneksel PR stratejilerini göz ardı etmeden dijital stratejilerin online varlığınızı genişletmenin ve daha kapsamlı bir okur kitlesine ulaşmanın önemli adımlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Doğru uygulandığında dijital PR yeni müşterileri sayfanıza yönlendirerek size yeni kapılar açabilir ve SEO optimizasyonunu tek başına kullandığınız süreçlere göre daha fazla katma değer yaratabilir.

Kaynak: The Drum

İLGİLİ HABERLER