Satılık konut ilanları kiralıklardan iki kat fazla ilgi görüyor

 

Kira ödemek yerine kendi evinin sahibi olmak isteyenler, internette konut araması yapanlar arasında iki kat daha fazla. hurriyetemlak.com’un verilerine göre Türkiye genelinde satılık konut arayanların oranı kiralık konut arayanları neredeyse ikiye katladı.

İstanbul özelinde son bir yıldaki fiyat artışlarına bakıldığında, satılıklardaki artışın kiralıklara göre iki kat daha yüksek olması da dikkat çekiyor.

Türkiye’de son aylarda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen gayrimenkul sektörü hareketli günler geçirmeye devam ediyor. Öyle ki, TÜİK tarafından açıklanan rapora göre Türkiye genelinde konut satışları 2016 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7 oranında artarak, 101 bin 703 oldu.

Peki ev arayan vatandaşın çoğu satın mı alacak yoksa kiralayacak mı?

Hürriyet E-Business Pazarlama Koordinatörü Mustafa Kemal Temel, “Kullanıcıların yüzde 36’sı ise kiralık konut araması yapıyor” dedi. Fiyat artışlarındaki uçurumun da bunu ortaya koyduğunu ifade eden Temel, “Özellikle sektörün kalbinin attığı İstanbul’u göz önüne aldığımızda, son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 16 oranında artış gösterirken, kiralık konutlardaki artış oranının yüzde 8’de kaldığını görüyoruz” şeklinde konuştu. Kategori bazında yapılan incelemeye göre ise kullanıcıların yüzde 87’si konut, yüzde 5’i işyeri, yüzde 5’i arsa ve yüzde 3’ü anasayfa kategorilerini inceliyor.

Bütçemiz 200 bin TL

-Fiyat eğilimi araştırmasına göre hurriyetemlak.com’dan konut arayanların çoğunun “200 bin TL” bütçe ayırdığını ortaya koyuyor.

-Vatandaş sırasıyla en fazla 200 bin TL, 300 bin TL, 250 bin TL, 150 bin TL ve 350 bin TL’lik ev arıyor.

-Kiralık kategorisinde ise en fazla 2 bin TL seçeneği işaretleniyor. Sırasıyla işaretlenen diğer seçenekler ise 1.500 TL, 1.000 TL, 3.000 TL ve 2. 500 TL.

-Oda sayısı eğilimi incelendiğinde ise arama yapanların çoğunun sırasıyla 3+1, 2+1, 1+1 ve üzeri konut seçeneklerine baktığı ortaya çıkıyor.

Mobil aramalar artıyor

Gayrimenkulün her dönem en güvenli yatırım aracı olduğuna ve konut ihtiyacının her geçen yıl artmasına dikkat çeken Temel, “hurriyetemlak.com’da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ziyaretlerde yüzde 40’a varan artış yaşandı. Mobil uygulama indirme rakamlarımızda ise yine geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Android’de yüzde 21, iPhone’da yüzde 32’lik artış göze çarpıyor. Bu da kullanıcılarımızın masa başında ev arama alışkanlığının cep telefonlarına kaydığını gösteriyor.” dedi.

İLGİLİ HABERLER