Samsung’dan dil bozuklukları için emoji tabanlı sohbet uygulaması

Samsung, beynin dil ve konuşmayla ilgili bölgesini etkileyen ve tıp literatürüne “Aphasia” olarak geçen rahatsızlıkla mücadele eden insanları düşünerek mobil bir uygulama geliştirdi. Aphasia hastalığından dolayı sözlü ya da yazılı dili anlama yetisini kaybedenlerin sevdikleriyle iletişim kurabilmesini sağlayan “Wemogee” adında ücretsiz bir sohbet uygulaması, bu hastalıktan muzdarip kişilerin duygu ve düşüncelerini çeşitli emoji’ler yoluyla mesaja dökebilmesini sağlıyor.

Wemogee, sembollerdeki görsel ipuçları ve emoji’lerde yer alan yüz ifadeleriyle bu hastaların kendini ifade edebilmesini sağlıyor. Aile bireylerine veya arkadaşlarına Wemogee’yle iletişim kurabilen kullanıcılar; yeme-içme, yardım arama, reaksiyon, kutlama gibi sınıflandırılmış 6 kategori altındaki 140 hazır mesajı kullanabiliyor. Hastanın gönderdiği mesaj, karşı taraftaki kişiye metin olarak aktarılıyor. Uygulama, kullanıcılara hızlı yanıt verme imkanı da tanıyor.

Şimdilik yalnızca İngilizce ve İtalyanca dil desteği veren ücretsiz uygulamaya Google Play‘den ulaşabilirsiniz. Uygulamanın iOS sürümüyse 28 Nisan’da Apple’ın sanal mağazasında yerini alacak.

İLGİLİ HABERLER