Sağlık Bakanlığı’ndan 50 ünlüye mektup: “Bu ürünlerin tanıtımını yapmayın”

Sağlık Bakanlığı, internet ya da sosyal medya üzerinden “Sağlık beyanıyla” yapılan ürün satışlarını önlemek için kolları sıvadı. Aralarında sanatçı, sunucu ve mankenlerin de yer aldığı 50 ünlüye mektup gönderdi. Ünlülerden, bu ilaçların tanıtımlarında yer almamaları istendi.

“Toplumun gözü önünde olan ve örnek alınan kişilerden birisiniz. Etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmamış, sağlık beyanıyla satılan ürünlerin, tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı şekilde yapılan tanıtımlarında yer almayınız.”

İnternette, özellikle sosyal medyada, hemen her tıkta karşımıza çıkıyor, hastalıkları tedavi ettiği ve zayıflattığı iddia edilen mucizevi ürünler. Ancak pek çoğu izinsiz, onaysız, ruhsatsız. Haliyle etkileri, sonuçları ispatlanmış değil. Bu da o ilaçlara yönelenlerin, sağlıkları açısından ciddi bir risk hatta tehdit anlamına geliyor. Ürünleri pazarlama taktiği olarak da çoğunlukla ünlülerin isimleri, fotoğrafları, görüntüleri kullanılıyor. Sağlık Bakanlığı, o ilaçların satışlarını önlemek için harekete geçti. Aralarında sanatçı, sunucu ve mankenlerin de yer aldığı 50 ünlü isme mektup gönderdi.

 

İLGİLİ HABERLER