Sadece Y kuşağının anlayabileceği 11 yaratıcı reklam

Kendinden önceki kuşaklardan oldukça farklı olan Y kuşağı, teknolojinin dünyayı küresel bir sahaya dönüştürdüğü, her şeye hükmettiği ve insanların yaşam biçimine kadar her şeyi değiştirdiği bir dönemde büyüdü ve artık alım gücüne sahip hale gelmeye başladı. Dijital dünyanın ve sosyal medyanın bu kadar içindeyken de Y Kuşağına ya da Milenyum Kuşağına ulaşmak da sosyal medya aracılığıyla ya da sosyal medya etrafında şekillenen kampanyalarla mümkün oluyor.

Sosyal medyayı çok iyi kullanan; sürprizler, hediyeler, aktiviteler ve oyunlarla şımartılmayı seven Y Kuşağını kazanmak için markalar, oluşturdukları reklam stratejileriyle kıyasıya yarışıyor.

Markaların dijital platformları kullanarak oluşturdukları ve gençlere hitap eden 11 kampanyayı derledik: 

1- Dominos, pizza severleri Twitter’da topladı. #Easyorder hashtag’i ile pizza emojisi göndererek sipariş veren gençler tarafından kampanya yoğun ilgi gördü.

2- WhatsApp’ı pazarlama aracı olarak gören Caramio sevenleriyle mesajlaştı. WhatsApp üzerinden yaklaşık 6 bin kişinin katıldığı ve 33 bine yakın mesajın atıldığı kampanya iki yönlü iletişimin en iyi örneği oldu. Kullanıcıları tarafından WhatsApp gruplarına dahil olan Caramio muhabbet tatlandırarak Y Kuşağına hitap etti.

3- Mavi, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarını koruma altına almayı amaçlayan sosyal sorumluluk projesi Indigo Turtles’ı Scorpe aracılığıyla gençlere ulaştırdı. Scorp aracılığıyla ‘Caretta caretta olarak doğsaydım’ başlığıyla 15 saniyelik videolarını yükleyen gençler yavru kaplumbağaların yaşam mücadelesine tanık oldular.

4- Twitter’la hiç tanışmamış çiftçileri Şekerbank , #sendebırakıpgitmediye hashtagini kullanarak şehirdeki insanlarla çiftçileri aynı platformda bir araya getirdi. Tarımsal üretimin arttırılması ve çiftçiler,toprağını köyünü bırakıp gitmesin diye başlatılan proje kısa sürede 10 binin üzerinde tweete ulaştı.

5- Uluslararası yardım kuruluşu olan War Child UK, Protecting Children In War  isimli reklamıyla bir askerin gözünden değil bir savaş çocuğunun gözünden olanı biteni FPS tarzı oyunla yansıttı.Toad London ajansının reklam filmi savunmasız Nima’nın geçirdiği travmaları basit ve etkili bir şekilde anlatıyor.

6- Coca-Cola, Orta Doğu ülkelerinde yepyeni bir kampanyaya imza attı. Eşitlik ve hoşgörü çağrısı yapan reklam Coca-Cola üzerindeki tüm logolarını kaldırarak önyargı ve kategorilere ayırmanın yanlışlığını, ‘etiketsiz bir dünyanın’ mesajını verdi. 

Coca-Cola’nın Güneydoğu Asya’daki ’Share a Feeling’ kampanyasında ise şişelerin üzerinde yer alan emojilerle gençler duygularını paylaştılar. Marka, emojilerin insan duygularını anlatmada etkili bir paylaşım platformu oluşturduğunu iddia ediyor. 

7- KFC, Memory Bucket kovalarıyla gençlere eğlenceli bir deneyim sunuyor. Polaroid yazıcı görevi gören kızarmış tavuk kovaları birkaç saniyede en güzel anınızın fotoğrafını basıyor.

8- Milenyum kuşağını cinsel ve cesur reklamlarıyla ele alan bir diğer marka ise Calvin Klein. Sonbahar 2015 Denim Koleksiyonuyla seksi yazışmaları odağına koyan marka ‘Raw texts, real stories’ söylemi ile dikkat çekiyor.

 

 

9- United Colors Of Benetton ‘The Unemployee of the Year’ (yılın işsizleri) reklam kampanyası ile dünyanın dört bir yanındaki 18-30 yaş arası gençlerin işsizlik problemine dikkat çekti. Un hate tarafından desteklenen kampanya gerçekçi bir portre çizerek, kendilerini işleriyle ve ne kadar para kazandıklarıyla tanımlamayan gençlerin duruşları ve düşünceleriyle varolduklarını söylüyor.

10- P&G‘nin Türkiyedeki gençlere yönelik olarak başlattığı #banabak hareketi bir filmle başladı ve sosyal medyadan desteklendi. Projede 4 ünlü ismin yer alması sosyal medya etkileşimi kampanyaya olumlu etki yarattı.Kampanya’nın ana fikri ilgi çekmenin zorunluluk gibi görüldüğü bir dönemde gençlere güzelliğin temelinin süste değil bakımlı ve rahat olmakta olduğu mesajını vermek.

 

 

11- Sosyal medyada bir dönem gündem oluşturan ’Mahmut Abi’yle halay öğreniyorum’ reklamı Eti Popkek için hazırlandı. Modern cimnastik kıyafetleri giymiş dansçı kızların oynadığı reklam, geçmiş kuşakların geleneklerini modern bir sunumla gençlere göstermesiyle sosyal medyada büyük ilgi çekti.

İLGİLİ HABERLER