Reklamlarda cinsiyet eşitsizliğine karşı farkındalık harekatı başladı!

Ataerkil bir dünya üzerinde kadınlar her zaman, her yerde, her sektörde cinsiyet eşitsizliğine maruz bırakıldı. Geniş kitlelere seslenen reklamlar da işte bu eşitsizliğin hissedildiği alanların başında geliyor.

Reklamlarda cinsiyet eşitsizliğine karşı farkındalık yaratmak için dünya çapında birçok proje hayata geçirilirken Türkiye’de Reklamverenler Derneği’nin düzenlediği “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Reklamda Roller Değişiyor” konferansında da bu önemli konu ele alındı. RVD’nin davetlisi olarak Dünya Reklamcılar Federasyonu CEO’su Stephen Loerke de konunun önemine değinmek için Türkiye’ye geldi ve bir konuşma gerçekleştirdi. Konferansta RVD Başkanı Ahmet Pura reklamverenlere kadının eşitliği için çağrıda bulundu: “Aksiyon önce reklamlarda başlasın.”

2018’de gerçekleşen reklamcılık ödüllerinin hepsine sosyal sorumluluk projeleri damga vurdu. Öyle ki Epica Awards “Sorumluluk Yaratıcılığı Öldürecek mi?” teması altında gerçekleşti ve ödül alan projelerin çoğuda özellikle kadının gücünü temsil eden ve bu zamana kadar kadına olan bakış açısını eleştiren işler oldu.

Öyle görünüyor ki reklamlarda kadını metalaştıran, ayrımcılığı körükleyen gidişata reklam sektörü topyekun “dur” diyor.

Son yıllarda yapılan kimi kampanyalar konuyu en sert haliyle gündeme getiriyor. İşte o projelerden en öne çıkanlar:

Un Women: Unstereotype Alliance – The Problem is Not Seeing the Problem

Problemin kendisi problemi görmemek… Un Women (Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi) reklamlarda kadınlara verilen rollere değindi. Un Women, Kadınlara ya seksi dansçı ya da ev işi yapan anne, erkeklere ise meslek sahibi ya da işe yaramaz baba gibi verilen rollerin ne kadar aşağılayıcı ve yanlış olduğuna güçlü bir iletişim çalışmasıyla vurgu yaptı.

Bosh – ProHygienic Ütü Reklamı

Normalde ütü reklamlarında görmeye alışık olduğumuz kare bir kadının tanıtılan ütüyü kullanarak ailesinin kıyafetlerini ütülemesidir. Bosch, reklamlardaki cinsiyet eşitsizliğine ve kadının rollerine tek bir cümle bile kurmadan değinmeyi bu iletişim kampanyasıyla başardı.

Audi – İspanya

Otomobil reklamları başrolde hep erkekleri izleriz. Ancak Audi İspanya, cinsiyet stereotiplerinden uzak bir reklama imza attı. Gerçekleştirilen animasyonda “hanım hanımcık” bir barbie’nin ona verilen rolü reddederek içindeki potansiyeli nasıl keşfettiğini izliyoruz.

Dove – Real Beauty

Dove markası yıllardır “Gerçek Güzellik” teması altında kadınların reklamlardaki algısını yıkmak için kampanyalar düzenliyor.

Avon – This is Boss Life

We are Girlguiding – We are #ForTheGirl

Dads Who Play Barbie #DadsWhoPlayBarbie

Elidor: “El Alem Ne Der?”

Nike: “Bizi böyle bilin”

İLGİLİ HABERLER