Reklamcılar karantinada sınır tanımadı

Bundan yıllar önce size oyuncular ve yaratıcı ekibin birbirine kilometrelerce uzaktan çalışarak ortak bir kampanya yarattığını söyleseler muhtemelen hem bu çalışma metodunu “anlamsız” bulur hem de ortaya çıkacak işe inanmazdınız. Bugün ise dünya bambaşka bir yer! İçinde bulunduğumuz küresel salgın her birimizi farklı çalışma metotlarına yönelttiği gibi yaratıcı ajanslar ve kampanyalar da kendi çıkışlarını bulmaya çalışıyor. Buna güzel örneklerden biri WEBTOON adına hazırladıkları kampanya ve kurdukları “sanal set”le Fred & Farid LA ortaya koydu. 

Pandeminin başlamasıyla birlikte Los Angeles’ta da bir sette önce 50 kişinin çalışmasına izin verilirken ardından bu sayı 10’a düşürülmüş ve nihayetinde setler tamamen kapatılmış. Fred & Farid LA, kapıları kapatıp eve gitmek yerine bunun yeni ve heyecan verici bir fırsat olabileceğini düşünmüş. Güney Kore çizgi roman yayıncısı WEBTOON hikâyelerinin bu dönemde çok ilgi çekeceğini, insanların takılıp kalacağını fark ettiğinde kolları sıvayıp yepyeni bir yaratıcılık ortaya koymuş.

Fred & Farid LA müşterilerin, ajansın, ekibin ve oyuncuların tüm süreç boyunca sürekli iletişim halinde kalmasına olanak tanıyan, karantinaya uyarlanmış sanal bir “set” ve “video köyü” oluşturmuş. Süreç şöyle ilerlemiş; başrolde Alia Shawkat ve yönetmen koltuğunda da Kevin Phillips oturacaktı. Çekimden bir gün önce Alia’nın evine profesyonel bir kamera ve sterilize edilmiş “film yapımcısı kiti” teslim edildi. Oluşturdukları “sanal set”, ajansın ve müşterilerin çekime sanal olarak katılmalarına ve sanki geleneksel bir video köyünde gerçek bir kamera monitörünü izliyormuş gibi tam olarak neyin çekildiğini görmelerine olanak sağladı. Yönetmen, Alia’ya kilometrelerce öteden direktifler verirken, kamera asistanı diyaframı uzaktan kontrol etti ve diğer tüm ekip profesyonelleri teknik sorunları gidermek için beklemede kaldı. Hatta evden çalışanlarınızın rahatlıkla hayal edebileceği gibi aile üyeleri bile devreye girdi: Alia’nın erkek kardeşi üretim asistanı olarak projede görev aldı!

Ve tüm bu sürecin ardından “Freaking Romance” doğdu.

Ortaya çıkan işten daha da dikkat çekici olan belki de işin perde arkasıydı. Fred & Farid bu süreci de youtube üzerinden paylaştı.

İLGİLİ HABERLER