Reklam Özdenetim Kurulu Turkcell’e “DUR” dedi!

 

Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK), Turkcell’in, “Dünyanın en hızlı interneti Turkcell 4.5G” reklam filmindeki bazı ifadelerin rakip GSM operatörleri “Kötülediği” gerekçesiyle bu ifadelerin düzeltilmesi gerektiği yönünde karar aldı.

Ali Cemal Karabudak – Özel Haber

Türk Telekom ve Vodafone, Turkcell’in 4.5G reklam kampanyası içerisinde yer alan “Dünyanın en hızlı interneti, yani 4.5G sadece Turkcell’de” ifadesinin Özdenetim Esasları 12. Maddesi’ne aykırı olduğu iddiasıyla Reklam Özdenetim Kurulu’na şikayette bulundu.

RÖK başvurunun ardından reklam filmini mercek altına alarak 4.5G hizmetinin tüketici nezdinde sadece Turkcell tarafından sunulduğu algısı olduğunu tespit etti ve “Reklam filminde ‘Dünya’nın en hızlı interneti, yani gerçek 4.5G sadece Turkcell’de’ iddiasına yer verilmesi Özdenetim Esasları’na aykırı olarak değerlendirilmiştir” kararını verdi.  Kararın ardından RÖK, Turkcell’e Özdenetim Esasları 12. Maddesi’ne göre kampanya filminin düzeltilip tekrar gönderilmesini, aksi halde bu şekilde yayınlanamayacağını tebliğ etti.

İşte o karar:

İLGİLİ HABERLER