Ramazan’da en çok ne tüketildi?

BrandZone, Ramazan ayı boyunca  gıda kategorisinde düzenlenen kampanyaların çarpıcı sonuçlarını açıkladı.

BrandZone verilerine göre Ramazan ayının vazgeçilmezi hurmanın da içinde yer aldığı kuru meyve kategorisinde kampanyalar büyük bir yükseliş gösterdi.

Tüm basılı ve online fiyat verilerini araştırıp takip eden, en güncel pazar araştırma hizmetleri sunan BrandZone, 29 Mart-28 Nisan ve 29 Nisan-28 Mayıs tarihleri arasında gıda kategorisinde düzenlenen ulusal, yerel, toptan, parfümeri ve indirim kanallarının insert (katalog) ve basılı reklamlarındaki kampanyaları inceledi.

BrandZone verilerine göre; Ramazan öncesinde 94 kampanyanın düzenlendiği hurmanın da içinde yer aldığı kuru meyve kategorisinde Ramazan ile birlikte yüzde 359 artış yaşanırken, kampanya sayısı da 431’e yükseldi. Kuru meyve kategorisinde en fazla kampanya düzenleyen marka Tadım olurken Simbat ikinci, Yöntem ise üçüncü sırada yer aldı.

Dr. Oetker bu yıl da birinci

Ramazan öncesinde 320 kampanyanın düzenlendiği Türk tatlıları kategorisinde Ramazan’la birlikte yüzde 220 artış yaşanırken kampanya sayısı da bin 24’e yükseldi. Türk tatlıları kategorisinde en fazla kampanya düzenleyen marka yüzde 19’luk kampanya yüzdesi ve 197 kampanyayla bu yıl da Dr. Oetker oldu. Yüzde 10’luk kampanya yüzdesi ve 99 kampanyayla Nevzat ikinci, yüzde 6’lık kampanya yüzdesi ve 58 kampanyayla Hastel üçüncü yüzde 4’lük kampanya yüzdesi ve 46 kampanyayla Kenton dördüncü sırada yer aldı.

Ramazan’ın vazgeçilmezi pastırma

Ramazan ayının bir diğer vazgeçilmezi pastırma kategorisinde Ramazan öncesinde 48 kampanya düzenlenirken Ramazan’la birlikte yüzde 148’lik bir artışla kampanya sayısı 119’a yükseldi. Pastırma kategorisinde en fazla kampanya düzenleyen marka yüzde 18’lik kampanya yüzdesi ve 21 kampanyayla Namet oldu. Yüzde 16’lık kampanya yüzdesi ve 19 kampanyayla Apikoğlu ikinci, yüzde 14’lük kampanya yüzdesi ve 17 kampanyayla İkbal üçüncü sırada yer aldı. Yüzde 9’luk kampanya yüzdesi ve 11 kampanyayla Aytaç dördüncü ve yüzde 8’lik kampanya yüzdesi ve 10 kampanyayla Coşkun beşinci sırada yer buldu.

Baharat ve bulyonda lider Bağdat

Ramazan öncesinde 241 kampanyanın düzenlediği baharat ve bulyon kategorisinde Ramazan’la birlikte yüzde 118’lik bir artış yaşanırken, kampanya sayısı da 525’e yükseldi. Bu kategoride en fazla kampanya düzenleyen marka yüzde 37’lik kampanya yüzdesi ve 193 kampanyayla Bağdat oldu. Yüzde 16’lık kampanya yüzdesi ve 82 kampanyayla Knorr ikinci, yüzde 10’luk kampanya yüzdesi ve 53 kampanyayla Bizim Mutfak üçüncü sırada yer aldı. Yüzde 7’lik kampanya yüzdesi ve 36 kampanyayla Deva dördüncü ve yüzde 5’lik kampanya yüzdesi ve 25 kampanyayla Damak Baharat beşinci sırada yer buldu.

Meyve suyunda Cappy farkı

Ramazan öncesinde 509 kampanyanın düzenlediği meyve suyu kategorisinde Ramazan’la birlikte yüzde 77’lik bir artış yaşanırken, kampanya sayısı da 899’a yükseldi. Bu kategoride en fazla kampanya düzenleyen marka yüzde 24’lük kampanya yüzdesi ve 218 kampanyayla Cappy oldu. Yüzde 18’lik kampanya yüzdesi ve 159 kampanyayla Dimes ikinci, yüzde 12’lik kampanya yüzdesi ve 109 kampanyayla Uludağ üçüncü sırada yer aldı. Yüzde 6’lik kampanya yüzdesi ve 58 kampanyayla Meysu dördüncü ve yüzde 5’lik kampanya yüzdesi ve 43 kampanyayla Tropicana beşinci sırada yer buldu.

İLGİLİ HABERLER