“Çift ekranlı izleyicileri” yakalamanın yolu

Google Analytics tarafından yapılan araştırmalar, insanların aynı anda hem TV izledikleri hem de mobil cihazlarını kullandıkları “ikili ekran davranışına” dair çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Bu sonuçlara göre, mobil ve tablet cihazlar, TV reklamlarından kaynaklanan site ziyaretleri ve arama verileriyle ilişkilendirilen artışın yüzde 90’ını oluşturuyor.

Tüketicilerin aynı anda iki ekranı kullanması üzerine gelişen bir terim olan “çift ekranlı izleyicilerin” büyük çoğunluğu oluşturduğu aşikar. Birinci ekranda televizyon içeriği tüketen izleyici, çoğunlukla başka bir ekranda daha vakit geçirmeyi tercih ediyor.

Google Analytics’in açıkladığı verilere göre; mobil ve tablet cihazlar, TV reklamlarından kaynaklanan site ziyaretleri ve arama verileri ile ilişkilendirilen artışın yüzde 90’ını oluşturuyor. Bu, mobil cihazlarda görülen ortalama arama verileri ve web trafiğinden yüzde 30-50 aralığında daha yüksek.

Bu sonuçlar, TV reklamcılığına yatırım yapanları, müşterilerin mobil deneyimlerini göz ardı etmemesi konusunda uyarıyor. Reklamınızı görüntüleyenleri mobil web sitenize çekiyor ancak aradıklarını bulamıyorlarsa veya uzun sayfa yükleme süreleri boyunca beklemek zorunda kalıyorlarsa, değerli bir fırsatı kaçırmış oluyorsunuz. Araştırmalar, web sitesinin yüklenmesinin üç saniyeden fazla sürmesi durumunda mobil ziyaretçilerin yüzde 53’ünün kaybedildiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle, yoluna çıkan tüm mobil trafiği yakalamaya hazır, hafif ve optimize edilmiş bir siteye sahip olan markalar kazanıyor.

İLGİLİ HABERLER