Orkestralara sufle verecek!

Çok sesli Batı müziği eserlerini, Doğu kültürüyle harmanlayıp Türk sazları ile yorumlayan Divan Alafranga ve Türk Halk ve Türk Sanat Müziği’nin seçilmiş en güzel örneklerini modern ve senfonik bir yapıyla günümüz global kültürüne tanıtan Orkestra İstanbul’un iletişim danışmanı İnomist oldu.

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı mezunu Efkan Öz tarafından kurulan UP Organizasyon’un menajerliğini yaptığı Divan Alafranga ve Orkestra İstanbul, müziğe getirdikleri farklı yorumları ile dikkat çekiyor. Besteci, şef ve opera sanatçısı Murat Cem Orhan yönetimindeki 12 kişilik Türk Sazları Orkestrası’ndan oluşan Divan Alafranga’nın 10 adet Fransız Klasik Batı müziği eserini Türk motifleri ve tınılarıyla sunduğu aynı isimli bir albümü de bulunuyor. Osmanlı-Türk-Fransız füzyon projesi olan Divan Alafranga albümü, J.B. Lully’den E. Satie’ye kadar uzanan çok geniş bir tarihsel dönemi kapsıyor.

Besteci ve orkestra şefi Oğuzhan Balcı tarafından 2005 yılında kurulan Orkestra İstanbul’u ise farklı kılan en büyük özellik bir proje orkestrası olması… Türk ve dünya kültürü tınılarını farklı düzenlemelerle bir çatı altında toplayarak yepyeni bir kompozisyon yaratan Orkestra İstanbul’un Senfoni ve Dünya İlahileri, Senfoni ve Cumhuriyet Eserleri, Senfoni ve Yöresel Türküler, Senfoni ve Çocuk Şarkıları gibi pek çok farklı projesi bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER