Okyanuslar da ağlar: Deniz canlılarının hüzne boğan sesleri

Serbest Dalış Dünya Şampiyonu Fransız dalgıç Guillaume Nery tarafından denizde duyulan ve Twitter’da paylaşılan gizemli sesin arkasından kâr amacı gütmeyen çevreci dernek Sea Shepherd çıktı. Dalgıç Nery’nin “Bu garip sesi dün dalış sırasında duydum, ne olduğunu biliyor musunuz” diye paylaştığı video dinleyenleri şaşkına çevirdi. Dünya şampiyonu Nery ile iş birliği yapan Sea Shepherd, insanlar tarafından zulme uğrayan ve ölmek üzere olan deniz canlılarının 30 farklı sesini birleştirerek okyanusun acısını insanlara dinletti ve daha önce hiç yaratılmamış bir farkındalığa imza atmış oldu.

Sea shepherd (Deniz Çobanı Koruma Derneği) çok uzun yıllardır denizlerdeki doğal yaşamı korumak ve okyanusardaki yasadışı sömürüyü engellemek için kampanyalarla, projelerle büyük bir çaba gösteriyor. Son farkındalık projeleri ise oldukça emek harcanan ve sonuçlarını tamamen doğal bir şekilde sosyal medyaya yansımasıyla ortaya çıkan bir iş oldu desek yanlış olmayacaktır. Sea Shepherd derneği ölmek üzere olan deniz canlılarının çıkardığı acı dolu 30 farklı farklı sesi birleştirerek deniz feneri olarak adlandırdıkları yuvarlak ve ışıklı bir küreye yerleştirdi. Fransada bir sahil kıyısına bırakılan kürenin yaydığı ses Guillaume Nery tarafından kayda alındı ve sosyal medyada paylaşıldı.

Sese karşı duyulan merak sosyal medyada büyüdüğünde ise Sea Shepherd’ın TBWA Fransa ile hayata geçirdiği iletişim filmini yayınlandı.

Çalışmada,  insanların bilinçli/bilinçsiz okyanusa ve deniz canlılarına verdikleri zarar gerçek görüntüler eşliğinde oldukça sert bir şekilde izleyenlerin vicdanına sunuluyor. Mesajı ise oldukça net; Şimdi okyanusun acılarını dinleme zamanı… Yoksa 2018’e kadar deniz canlılarının nesli tükenmeye başlayacak. Aşırı ve yanlış avlanmayı azaltmak için politikaları beklemeyin. Değişim tabağınızda başlar.

İLGİLİ HABERLER