Okurun karalayıcı yorumlarının sorumlusu medya mı?

Avustralya Hükümeti’nin bu soruya yanıtı “Evet” oldu! Karara göre “Kendi makalelerini sosyal medyada yayınlayan medya kuruluşları, kullanıcıların bu yayınların altına yazdıkları küçük düşürücü yorumlardan sorumludur”.

Avustralya’nın New South Wales eyaletindeki en yüksek mahkemenin aldığı karara göre medya kuruluşları, Facebook kullanıcıları tarafından görülebilecek yorumların yapılmasını teşvik ediyor ve kolaylaştırıyor. Bu da, medya kuruluşlarının yorumların yayıncısı olarak kabul edilmesi ve içeriklerinden sorumlu tutulması gerektiği anlamına geliyor.

 Online yorumlardan medya kuruluşları mı sorumlu tutulmalı?

2016 yılında ABC TV’de yayınlanan “Avustralya’nın Utancı” (Avustralia’s Shame) programı, çocuk gözaltı merkezlerindeki sert muameleye dikkat çekti. Bu program dahilinde yayınlanan görüntülerin başrolü Dylan Voller adlı bir gençti. Görüntülerinin Fairfax Media, Nationwide News ve Sky News’ın Facebook sayfaları üzerinden yayınlanması üzerine gönderilen yorumların yapılan “nefret söylemlerin” olduğunu belirten Voller, medya kuruluşlarına karşı açtığı davada yorumlardan bu kurumların sorumlu tutulması gerektiğini savundu.

Davada medya kuruluşları savunmalarını, “Facebook’un, haber kuruluşlarına yorumları gizleme ya da silme yetkisi vermediği için, kullanıcılar tarafından yayınlanan içerikten Facebook’un sorumlu tutulması gerektiği” üzerine kurdu. Ancak bu sonucu değiştirmedi ve davayı Voller kazandı.

Voller’in davayı kazanmasının ardından; davada suçlanan medya kuruluşları, “Bugünün kararı, medyanın kendisine dava açılması korkusu olmadan hiçbir haberi yayınlayamayacağı anlamına geliyor. Üstelik bu karar, yazmadığımız ve üzerinde hiçbir kontrol şansımız olmayan yorumlar üzerinden alındı” açıklamasında bulundu.

Nisan ayından beri Avustralya hükümeti dijital platformlar ve yayıncılar arasında yeni bir model oluşturmak için çalışıyor.

Davanın ve alınan kararın küresel ölçekte bir etki yaratıp yaratmayacağı ise tüm medya şirketleri için büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor.

Kaynaklar: The Drum , ABC News

İLGİLİ HABERLER