Ogilvy UK CCO’su Laurentino: Pazarlamacıların kusurlu liderlikten öğrenecekleri var

Pazarlamacıların lider figürlerinden bahsettiğimizde akla ilk gelen rahmetli Winston Churchill olmayabilir. Ancak ajanslar ve markalar COVID-19’a olan reaksiyonları içinde debelenmeye devam ettikçe Ogilvy UK CCO’su Dede Laurentino eski İngiliz Başbakan’dan liderliğe yaklaşımından öğrenebileceklerimiz olduğunu söylüyor.

The Drum’ın düzenlediği Digital Transformation Festival kapsamında gerçekleşen “Kütüphanende ne var?” serisi dahilinde yaptığı konuşmasında Laurentino çağımızın en önemli eserlerinden birinin Churchill’ın Andrew Roberts’ın kaleme aldığı biyografisi ve içinde geçen savaş sürecindeki liderlik örnekleri olduğunu belirtti.

Kreatif ve yazar Laurentino anavatanı Brezilya’dan İngiltere’ye ilk geldiği 2011 yılında finansal sorunlarla karşılaştığını belirtiyor, “İlk üç ay boyunca New York’taki birinin bir sözleşme imzalamasıyla gelirimizin üçte birini kaybettik. Reklam anlaşmalarımızın büyük bir kısmı o ajansa geçti”. “Bu ülkeye henüz gelmiştim ve misyonum buraya ilk ayak bastığımdaki görevimden başka bir şeye dönüşmeye başladı”.

Bunun üzerine Tottenham Court Road’da bulunan Foyles’a gidip Christopher Catherwood’un yazarı olduğu ve Churchill’in hayatına dair kısa bir içgörü niteliğindeki “His Finest Hour” kitabını satın alan Laurentino kitap hakkında, “bana ettiği yardım muazzam boyutlardaydı. Ben büyük bir Churchill hayranıyım. Sektörün liderlik yeteneklerini kusurları olan birinden feyz alarak geliştirmesi gerekiyor” dedi. “Churchill mükemmel değildi ancak tarihteki en iyi liderlerden biriydi ve bizim de şu anda bu tür bir ilhama ihtiyacımız var”.

Görmek için zaman ayırmak

Laurentino global salgının iş yapış şekillerini ve kreatif metodları nasıl değiştirdiğine de değiniyor, “Global popülasyonun üçte biri evinden çalışıyor. Bunun ev hayatı, tüketicilik ve hayatın birçok kısmında etkileri olacak. Ekonominin özü başka bir dinamikle ilerlemek üzere oluşturulmuş vaziyetteydi ve bu durum 72 saat içinde değişti”.

“Her şey sona erdiğinde biz farklı insanlar olacağız” diyor Laurentino ve ekliyor, “Koronavirüsten önceki iş yapış hızımız hayata bir göz atmak için durmadığımızı gösteriyor”. Vakit nakittir sloganını hepimizin içselleştirdiğini belirten Laurentino ajansların farklı çalışma modellerine geçmeleri gerektiğini iletiyor.

“Zaman hayatımızın öz suyudur. Şimdi elimizde istemediğimiz kadar vakit olduğuna göre bu gezegendeki misyonumuzu anlamaya çalışmalıyız; çok koşup az görüyorduk. Gelin hep birlikte görmek için vakit ayıralım”.

Kaynak: The Drum

İLGİLİ HABERLER