Ofiste cinsiyet dengesi başarıyı getiriyor

Sodexo’nun hazırladığı “İşyeri Trendleri Raporu”u yayınlandı. Kadınların iş yaşamındaki konumunun incelendiği rapor, cinsiyet dengesinin yakalandığı işletmelerin daha başarılı olduğunun altını çiziyor.

Sodexo’nun hazırladığı “İşyeri Trendleri Raporu”nda kadınların iş yaşamındaki konumu incelendi. Rapor cinsiyet dengeli ekiplerin daha güçlü, daha akıllı ve daha yenilikçi şirketler yarattığını ortaya koydu.

İşyeri Trendleri Raporu’nda ön plana çıkan noktalar şöyle: (Araştırmada ABD, Latin Amerika ve İngiltere’deki kamu kuruluşları incelenmiştir)

  • Cinsiyet dengesini yakalayan ekipler yüzde 5 yüksek marka bilinirliği, yüzde 12 daha yüksek müşteri memnuniyeti, yüzde 13 daha yüksek büyüme ve yüzde 23 daha yüksek kâr sağlıyor. Bunun yanında cinsiyet dengeli yönetimdeki şirketlerde iş kazaları da düşüyor.
  • Üst yönetimlerinde en az yüzde 25 cinsiyet çeşitliliği sağlayan kurumlar, yüzde 15 daha fazla kâr sağlıyor.
  • Kadınlar, dünya çapındaki şirketlerin üst yönetiminde yüzde 24 oranında yer alıyor. Bu oran, 2011’den bu yana sadece yüzde 3 oranında bir yükseliş anlamına geliyor.
  • ABD’de çalışanların yüzde 40’ı kadınların iş dünyasında üst kademelerde yer almak için erkeklerden çok daha fazla çalışması gerektiğine inanıyor.
  • Utah State Üniversitesi’nin araştırmasına göre kadınların iş yaşamında karşılaştıkları zorluklarla başa çıkma olasılığı daha yüksek.

 

 

İLGİLİ HABERLER