Nestlé Professional Türkiye’den “Çiğ Köfte” projesiyle global başarı

Nestlé’nin ev dışı tüketim sektöründe faaliyet gösteren uzman iş birimi Nestlé Professional özelinde 10 yıldır; dünyanın dört bir yanından 189 ülkenin katılımıyla düzenlediği “Birlikte Daha Fazlası Mümkün” ödülleri 8 Nisan 2019’da sahiplerini buldu.

Nestlé Professional Türkiye’nin “Çiğ Köfte’nin Yolculuğu” projesiyle hem yerel lezzeti çiğ köfteyi dünyaya tanıtma fırsatını buldu hem de müşterileri için geliştirdiği ürün çözümü ve iletişim çalışmalarını en iyi uygulama örneği olarak göstererek 189 ülke arasından dünya ikincisi olmaya hak kazandı.

2008 yılında AB yasaları entegrasyonu ile çiğ köftede, geleneksel malzemelerinden olan çiğ et kullanımı yasaklandı. Çiğ köftenin lezzetini korumak ve nesiller boyu devam ettirebilmek için Nestlé Professional Türkiye ekibi Nestlé’nin 5000 bilim insanına ev sahipliği yapan küresel AR-GE merkezine başvurdu. Gıda alanında en büyük AR-GE merkezi olarak bilinen bu merkeze Nestlé her yıl her yıl 1.7 milyar yatırım yapıyor. İsviçre’den gelen Nestlé’li bilim insanları Küresel AR-GE ağının bir parçası olan Karacebey Labrotuvarı’nda Türk bilim insanları ile bir araya geldi. 6 ay süren çalışmalar sonucu MAGGI Çiğköfte Çeşnisi ev dışı tüketim ürünü ilk etsiz çiğ köftenin üretmesine öncülük etti.

4.000 yıllık tarihi olan ve geçmişi tüm Mezepotamya’ya yayılan çiğ köfteyle ilgili son dönemde”sağlığa zararlı” algısının ortaya çıktığını gözlemleyen sektörün lideri Nestlé Professional; toplumu doğru bilgilendirmek adına  “Çiğ Köfte Sağlıklıdır” projesini başlattı.

Çiğ Köfte Sağlıklıdır kampanyası dahilinde 2017 yılında ulusal çapta televizyon reklamı ve radyo sponsorluğu projelerini başlatarak çiğ köftenin geniş kitlelere yayılmasını sağladı.

2018 sonunda da dijital iletişim çalışmalarıyla gençler tarafında yakından tanınan 6 sosyal medya fenomeni, Türkiye çapında bilinen bir diyetisyen, digital banner ve haber şeklinde yer alan ilanlarıyla 65 milyon görüntülenme ve 77 binin üzerinden tıklanma alarak tüketici çekişini hızlandırdı.

İLGİLİ HABERLER