Portatif maske otomatları iş başında

Koronavirüs salgını kapsamında zorunlu hale getirilen maske kullanımı, sosyal hayatta birtakım aksaklıkları beraberinde getirdi. Özellikle çeşitli gerekçelerle maske temin edememiş vatandaşlar halk sağlığı açısından risk oluştururken yerli bir otomat şirketi, bu gibi tedbirsizlikleri anında önleyebilmek için maske otomatı geliştirdi.

Salgının beşinci ayını geride bırakırken sosyal hayat, belirli tedbirler ve kurallar çerçevesinde eski dinamiklerine dönmeye başlıyor. Sosyal mesafe kuralları önemini korurken, maske kullanımı da her geçen gün artıyor. İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından yapılan anket çalışmasına göre özellikle Mayıs ayında pazar yerleri, AVM, kuaför ve toplu taşıma araçlarında getirilen maske takma zorunluluğunun etkisiyle maske kullanımı üç ayda yüzde 300 artış gösterdi. 17 Nisan’da maske kullandığını belirtenlerin oranı yüzde 20 iken 18 Haziran’da bu oran yüzde 82’ye ulaştı.

Hal böyle olunca yerli otomat şirketi Vending-Turkey, maske teminini kolaylaştırmak için maske otomatı üretti. Otomatların kamusal alanda da yaygınlaşması üzerine çalıştıklarını belirten Vending-Turkey Genel Müdürü Hakan Erorbay, böylece olası tedbirsizliklerin önüne anında geçilebileceğine dikkat çekti.

Alışılagelmiş otomatlar hem maliyet hem de boyut açısından dezavantajlı. Vending Türkiye de bu nedenle uygulamanın yaygınlaşmasını kolaylaştırmak adına kompakt boyutlu ve ekonomik bir çözüme odaklandı. Çeşitli projelerde hijyenik ürünler vermek için kullandıkları geleneksel otomatlara kıyasla küçük boyutta ve uygun maliyetli otomat makinelerini birkaç modifikasyon ile maske otomatına çevirdi.

 

Uzmanlar özellikle kamusal alanlarda sosyal mesafe kurallarına uyulması ve herkesin maske kullanması durumunda, maske kullanımının virüsün yayılmasını yüzde 98.5 oranında engellediğini söylerken, bu otomatların toplum sağlığı için önemli bir potansiyel taşıdığı şüphesiz.

İLGİLİ HABERLER