Markalar TikTok’u nasıl kullanmalı?

Koronavirüs salgınıyla birlikte sosyal medyanın önemi markalar için gitgide artıyor. Buradan hareketle de TikTok “#StayHomeSaveLives” etiketi üzerinden, markalara sosyal mesafeye karşı farkındalık yaratmaları içi bir yol sunuyor. Bu noktada TikTok tarafından kullanıcılara sağlanan kesintisiz video akışı, markaların tüketicilere ulaşması için yeni bir fırsat olabilir mi?

Koronavirüs salgını süresince uygulanan sosyal mesafe ve uzaktan çalışma dönemiyle birlikte TikTok kullanıcılarının sayısı da günden güne artıyor. Peki, sosyal medya üzerinden etkileşimlerin hızla devam ettiği günümüz dünyasında markalar TikTok’ta nasıl bir yol izlemeli?

Markalar öncelikle kendilerine uygun sosyal mecraları belirlemeli

Herkesin kullanıyor olması, kendi markanızın da orada yer alması gerektiği anlamına gelmez. Markanızın kişiliğini ve sesini farklı kanallara ve ilgili kitlelerine uyumlu hale getirmek sosyal stratejinizin önemli bir parçası olmalı. TikTok’un mizah, ilgi ve müzik odaklı içerik ortamı markanız ile uyumlu değilse belki de ilk etapta orada olmamalısınız. Eğer o platformda yer almak markanız için mantıklı bir hareketse, öncelikle markanızın bunu değiştirmek için ne yapması gerektiğini düşünmelisiniz.

Bırakın TikTok işi yapsın

TikTok’un dinamiği trendler ve “#the10touchchallenge, #papertowelchallenge, #Stairshufflechallenge” gibi challenge’lar üzerine kurulu. Bu dinamikler çoğunlukla kullanıcılar tarafından üretilir ve çok az sayıda marka kendi başlattığı trend veya challenge ile başarılı olur. Fakat bu durum TikTok’ta markaların başarılı olmadığı anlamına gelmez.

TikTok’un içeriğinde yoğun bir şekilde müzik yer alıyor dolayısıyla da TikTok’ta ilk ihtiyacınız olan şey bir çift kulaklık zira ses olmadan TikTok kullanırken zevk almanızın pek bir ihtimali yok. Bu kapsamda TikTok’un kendi kütüphanesinde çeşitli parçalar yer alıyor ve markanızla uyumlu olduğu takdirde bu parçaları kullanmak içeriğinizin bulunma olasılığını artıracaktır. Influencer stratejisi son yıllarda marka kampanyası stratejisi ve iletişimindeki yerini sağlamlaştırdı ve TikTok bunun için başka bir yol sunuyor. Tüm influencer içeriklerinde olduğu gibi, içeriğin markanızla uyumlu olup olmadığına ve içeriğin size özgün kalmasına ise dikkat etmeniz gerekiyor.

Uygulama içindeki efektleri de kullanmalısınız

Trendlere ve challenge’lara yakın kalmak markalar için önemli fakat aynı zamanda marka kimliğinize uyan yaratıcı içeriklerin de yer aldığınız platformlara uyması gerekiyor. Bu noktada TikTok’un hâlihazırda bulunan efektlerinden faydalanarak, platform içi düzenlemeler üzerinden çalışmalarınızı sürdürmek daha otantik olacaktır.

Hızlı bir şekilde aksiyon almalısınız

TikTok’ta sürekli değişen trend ve challenge’lara yetişmelisiniz. Çalışmalarınıza karar vermek için haftalar süren bir oluşum sürecine girmek TikTok’ta başarısız olmanıza neden olur. Markalar kendileriyle alakalı çalışmalara dahil olmakta hızlı davranmalı veya katılmamalılar.

İletişim çalışmaları devam etmeli

Küresel salgın dolayısıyla sosyal mesafenin korunması ve uzaktan çalışmayla birlikte TikTok’taki trendler ve challenge’larda ciddi bir şekilde etkilendi. Markaların ise bu süreçten önce, bu süreç boyunca ve sonrasında iletişim çalışmalarına devam etmesi gerekiyor. Bu noktada markaların özgün bir şekilde iletişim çalışmaları yapabileceği çeşitli sosyal medya platformları devreye giriyor. Bunlardan bir tanesi olan TikTok’ta da markalar kendilerine bir marka yüzü belirleyerek tüketicilerle etkileşim kurmaya devam etmeliler. Marka kimliğiyle alakalı, otantik ve iyi bir müzik parçası seçerek bu süreci yönetebilirler.

 

Kaynak: The Drum – Josh Hopson, creative at Threepipe

İLGİLİ HABERLER