Maraş Dondurması artık bir marka

Türk Patent ve Marka Kurumu Maraş Dondurması’nı tescilleyerek patent belgesini Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’na törenle takdim etti. Artık hiçbir marka Maraş Dondurması adını istediği gibi kullanamayacak.

Kahramanmaraş’ta yetişen kekik, keven, sümbül ve çiğdem gibi çiçeklerle beslenen keçilerin sütleriyle birlikte salep ustalarının elleriyle üretilen Maraş Dondurması artık Kahramanmaraş’ın tescilli markası…

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Maraş Dondurması’nın tescili ile beraber piyasada her isteyenin bu ismi kullanamayacağını sadece kendilerindeki tescil standartlarına göre yapılan dondurmaların Maraş Dondurması ismini kullanabileceğini belirtti. Ayrıca bir sonraki adımlarının Maraş Dondurması’nın Avrupa Komisyonu’nda da tescilinin yapılması olduğunu ifade eden Asan; “Hem ulusal hem de uluslararası düzeyde bunun daha fazla bilinirliğinin artırılmasıyla Maraş ekonomisine çok daha fazla katkı sağlaması mümkün olacak.” dedi.

Gerçek Maraş Dondurması işaretli olacak

Dondurmalara amblem zorunluluğu getiren Türk Patent ve Marka Kurumu, Maraş Dondurması olarak satılan her ürünün üzerinde “Coğrafi İşaretlidir” ibaresinin bulunacağını böylelikle tüketicinin gerçek Maraş Dondurması aldığına emin olacağını ifade etti.

Maraş Dondurması Motorlu Testereyle kesildi

Patent için düzenlenen törene dev Maraş Dondurması damga vurdu. Özel hazırlanan 8 metre uzunluğunda, 8 ton ağırlığında Türk bayrağı motifli Maraş Dondurması vinç yardımıyla bahçeye getirildi. Vince asılı olan dondurma ise motorlu testereyle kesildi.

testere 2

kaynak: sözcü

İLGİLİ HABERLER