LG’nin “yapay zekalı” robotu Cloi, pazarlama müdürüne trip attı

LG firmasının mutfakta kullanılmak üzere tasarladığı Cloi isimli yapay zeka robotunun lansmanı felakete dönüştü. Cloi tanıtımda şirketin pazarlama müdürü VanderWaal’in “Bugün yemekte ne var?” gibi sorularını yanıtsız bıraktı.

Ev içi yapay zeka sistemi olan Cloi’nin mutfakta bir dizi talimatı alması, tarif vermesi ve belirli sorulara yanıt vermesi öngörülüyordu. Ancak ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen teknoloji fuarında işler beklendiği gibi gitmedi.

Tanıtımın başında sorun yok gibi görünüyordu. LG’nin Pazarlama Müdürü David VanderWaal “Cloi’yi tanıtmama izin verin” deyince gözlerini kırpıştırarak “Günaydın Dave, umarım iyisindir. Bugün senin için ne yapabilirim?” dedi. Cloi, “Benim bugünkü programım ne?” sorusuna da sorunsuz yanıt verdi. VanderWaal, Cloi için “Fiziksel ve duygusal etkileşimde bulunabiliyor. Çok sevimli. İşte sizi gülümseten icatlar” diyordu.

“Cloi beni sevmiyor”
Ancak çok geçmeden işler karıştı. Robot, “Çamaşır döngümde ne durumdayım?” sorusunu yanıtsız bıraktı. Pazarlama müdürü “Robotların bile kötü günleri oluyor” diyerek durumu geçiştirmeye çalıştı. Ancak Cloi, “Bu akşam yemekte ne var?” ve “Tavukla ne yemek yapabilirim?” gibi varlık amacına hizmet eden sorulara da yanıt vermedi. VanderWaal, “Cloi beni sevmiyor” gibi şakalarla durumu yatıştırmaya çalışsa da salondakiler kahkahalarını tutamadı.

Kaynak: BBC Türkçe

İLGİLİ HABERLER