Kütahya Porselen, “Ayla” ve “Aura” koleksiyonlarıyla “üstün tasarım” ödülü aldı

Kütahya Porselen, geliştirdiği en yeni koleksiyonlarıyla ödüllerine yenilerini ekledi. Bu yıl 8’incisi düzenlenen ‘‘Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’’nde, porselende mükemmelliği yeniden tanımladığı “Ayla” ve “Aura” Koleksiyonları ile farklı kategorilerde yalnızca 8 tasarıma verilen “Üstün Tasarım” Ödülleri’nin 2’sine layık görüldü.

Porselen tasarımında Türkiye’nin ulaştığı son noktanın bir yansımasını oluşturan “Ayla” ve “Aura” Koleksiyonları’nın lansmanı, 2 Aralık Pazartesi günü, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Güral, Kütahya Porselen İcra Kurulu Üyesi Müzeyyen Şirin, “Ayla’’ Koleksiyonu’nun Tasarımcısı Kunter Şekercioğlu, “Aura” Koleksiyonu’nun Tasarımcıları Şenol Duman ve Fatih Özger’in katılımıyla, The Ritz-Carlton, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında yapıldı.

Kütahya Porselen olarak; kullanıcılar için ‘‘mükemmelliği yeniden tasarladıkları’’ Alya ve Aura Koleksiyonları ile bu yıl 8’incisi düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde, sadece 8 tasarıma verilen Üstün Tasarım Ödülleri’nin 2’sini alarak Türkiye için gurur verici bir gelişmeye imza attıklarını kaydeden Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, lansman sırasında şunları söyledi:

 “Türkiye’nin dünyadaki vitrinine değer kazandırıyoruz”

“Türkiye’nin porselen üretimi ve tasarımındaki üstün gücünü dünya ülkelerine kazandırarak ülkemizin dünyadaki vitrinine değer kazandıran Kütahya Porselen olarak, bugüne kadar imza attığımız koleksiyonlarımız ile dünyadan ve Türkiye’den çok sayıda ödüle layık görüldük. Tasarımdaki ve üretimdeki başarımızı taçlandırdık. Bugün burada lansmanını gerçekleştirdiğimiz koleksiyonlarımızda,tüm ürünlerimizde olduğu gibi sağlık konusunun da altını çizdik. Porselenin teknik sınırlarını zorlayan sıradışı koleksiyonumuz ile porselende yeni bir trend başlattık.

Kütahya Porselen’in üretimde en önemsediği konunun her zaman sağlık olduğuna değinen Kütahya Porselen İcra Kurulu Üyesi Müzeyyen Şirin:

“İnsan sağlığına odaklandık”

“Kütahya Porselen ürünlerinde, insan sağlığına zarar verebilecek kurşun-kadmiyum gibi maddeler kesinlikle bulunmuyor. Tüketicilerimize bu güveni ve garantiyi yarım asırdır sağlıyoruz. Bu yönde tüketicilerimizle buluşturduğumuz porselen seramik sofra eşyalarının en önemli özelliği bakteri barındırmaması. Ancak pazarda estetik kaygılar ile üretilen, krakle olarak adlandırılan çatlak sırlı ürünler ya da zamanla bünye ve sır arasındaki uyumsuzluk nedeni ile sırları çatlayan ürünlerde oluşan bakteriler insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Ürünlerimizin gelişim aşamasından üretim aşamasına uzanan tüm kısımlarında nihai üründe yaptığımız testler ile bünye ve sır uyumunu sürekli kontrol altında tutarak her daim sağlıklı ürünleri pazara sunuyoruz. Alya ve Aura Koleksiyonlarımız da diğer tüm koleksiyonlarımız gibi bu özellikleri taşıyor.”  dedi.

“Efsane Cuma indiriminde 3 bin kargo çıkışı yaptık”

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli “Efsane Cuma” kampanyası ile ilgili bilgiler verdi. Her dönem birçok kampanyalı ürünlerin pazara sunulduğunu kaydeden Sema Güral Sürmeli, “Efsane Cuma” olarak bilinen ve tüm dünyada tüketicilerin satış iştahını artıran kampanya kapsamında Kütahya Porselen olarak 5 katı daha fazla gönderim yaparak 24 saatte 3 bin kargo çıkışını sağladık. Şimdi önümüzde yılbaşı ürünleri ve kampanyamız olacak. Kampanya olarak odağımızı yılbaşında düzenleyeceğimiz kampanyaya çevirdik.”söyledi.

“2020’de ihracatta katma değerli ürünlerimiz yüzde 30 seviyesinde olacak”

İhracat ile ilgili önemli açıklamalar yapan Sürmeli, “2019 yılında ihracat alanında marka olarak ortaya koyduğumuz hedeflerimizi tutturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2020 yılında ihracat rakamlarımızı yükseltmeyi hedefliyoruz. Geride bırakmaya hazırlandığımız 2019 yılında yaptığımız yüzde 45 ihracatın içindeki yüzde 20’lik dilimini katma değerli ürünler oluşturdu. 2020 yılında ise katma değerli ürünlerin ihracattaki payını yüzde 30 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz.” Dedi.

Katma değerli ürünlerin Kütahya Porselen’i dünya çapında ve mevcut uluslar arası pazarda daha etkin bir konuma getireceğini kaydeden Sürmeli konuşmasını şöyle sürdürdü: “Odaklanmış pazar strateji kapsamında 2020 yılında en büyük hedefimiz mevcut Pazar payımızı artırmak olacak. Pazar payımızı artırırken şirket olarak, 4 ana strateji ile yolumuza devam edeceğiz. Markalı sürdürülebilir büyüme, marka değerini artırma, karlılık ve sürekli gelişme olacak. Bu stratejileri ise AR-GE’ye verdiğimiz önem ile gerçekleştireceğiz. İnovasyon, AR-GE ve tasarım gibi değerlerimiz ile 2020 yılında da her zaman olduğu gibi sağlığı ön planda tutarak kullanıcı dostu, daha nitelikli, estetik ve katma değerli ürünler geliştireceğiz. Bu anlamdaki ürünlerimizi dünya pazarlarına sunarak, ülke ekonomisine katkı sağlayacağız.”

İLGİLİ HABERLER