Konu “ırkçılık” olunca LinkedIn “Başkanı” bile tanımadı…

LinkedIn’de 3 Haziran Çarşamba gerçekleştirilen toplantının ses kayıtları toplantıda bulunan bir ekip üyesi tarafından anonim olarak paylaşıldı. Ses kaydında öne çıkan söylem ise platformu şiddete teşvik etmek amaçlı kullananların kim olduğu fark etmeksizin sınırlandırılabilecekleri oldu.
George Floyd’un ölümünün ardından devam eden ırkçılık karşıtı protestolar LinkedIn toplantılarında ele alınan konulardan oldu. Ses kaydında LinkedIn’in baş danışmanı Blake Lawit’in platformun kurallarını çiğneyenlerin ünvan veya pozisyonu fark etmeksizin sınırlandırılmasına yönelik aksiyona geçebileceklerini söylemesi dikkat çekti. Lawit’in bahsettiği kitle arasında A.B.D. Başkanı Donald Trump’ın ismi de geçti.
LinkedIn’in doğruluğunu onayladığı ses kayıtlarında ismi belli olmayan bir LinkedIn çalışanı Trump’ın Facebook ve Twitter’daki aktivitelerini LinkedIn’e taşıması ihtimalinden endişe duyduğunu dile getirip böyle bir durumda platform yöneticilerinin nasıl bir aksiyon alacağını sordu. Lawit’in yanıtı ise LinkedIn’in bu platformlara göre daha saygın ve profesyonel bir konumda yer aldığı ve platformun profesyonel kimliğinin tehlikeye atılması durumunda A.B.D. Başkanı Trump’ın dahi online hareketlerinin sınırlandırılacağı yönünde oldu.

İLGİLİ HABERLER