Kitapyurdu’na siber saldırı: “Zenginden alıp fakire veriyorum!”

Kitapyurdu.com kullanıcıları güne hacker şokuyla başladı. Binlerce kullanıcının hesap bilgileri çalındığı iddia edildi. Kitapyurdu hesapları hacklenen kullanıcıların mail adresleri, şifreleri, hesap bilgileri çalınarak kayıtlı kredi kartlarından harcamalar yapıldığı öne sürüldü. Kitapyurdu’dan henüz bir açıklama yapılmazken, 10 bine yakın hesabı çalan hacker’ın sözleri ise şaşkınlık yarattı: “Zenginden alıp fakire dağıtıyorum.”  

Ekşisözlük’te hesabı hacklenen kullanıcılardan biri olayı şöyle anlattı: “Gece vakti elimde telefonum boş boş takılırken bir posta bildirimi geldi ve kitapyurdu hesabımdan puanlarımın harcanması yoluyla alışveriş yapıldığını (bilenler bilir kitapyurdu’nun puan sistemi var, bu sistemi kullanarak bedava kitap veya eşya satın alabiliyorsunuz) fark ettim. daha sonra alışverişi yapan kişi kendi adresini ve telefon numarasını kargo adresi olarak girdiğini fark edip hemen iletişime geçtim. 18 yaşında bir çocuktu, kısaca hesabıma bir telegram grubunda rastladığını söyledi. ben de hemen grubu bulup adminiyle iletişime geçtim ve bu yaptığının yanlış olduğunu ve paylaşımın durdurulmasını talep ettim fakat kabul etmeyip şöyle bir mesaj yazdı” diyerek gelen şu mesajı paylaştı: “Zenginden alıp fakire dağıtıyorum.”

Bazı ekşisözlük kullanıcıların yorumları ise şöyle;

“Hesabım hacklendi mi hacklenmedi mi bilmiyorum bile. Bu kadar güvensizse biz burayı yavaştan terk edelim.”

“Kitapyurdu sızıntının nasıl olduğunu bir an önce açıklamalı ve tüm üyelerine konu ile ilgili bilgilendirme maili göndermelidir. Zarar görmesi muhtemel olup halen hesabı kullanılmayan kişiler belki böylelikle zara görmeden kurtulabilir.

Konuya ilişkin henüz kitapyurdundan bir açıklama gelmedi. Bu nedenle kullanıcılar hesaplarını kapatmış olsalar da tedirginlikleri devam ediyor.

İLGİLİ HABERLER