Jeff Bezos, Elon Musk’la girdiği uzay rekabeti için Amazon’daki CEO’luk görevinden ayrılıyor

ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu ve şirketin üst yöneticisi (CEO) Jeff Bezos, 26 yıl önce garajında kurduğu şirketin CEO’luk görevini bırakıyor. Şirketin yönetim kurulu başkanı olarak kalmaya devam edeceği açıklanan Bezos, üst yöneticilik görevini devrederek diğer girişimlerine odaklanmak için “zaman ve enerji” bulabileceğini ifade etti.

Bezos, Amazon’da CEO koltuğunu şirketin bulut bilişim alanını yöneten Andy Jassy’ye devredecek. Şirketin açıklamasına göre görev değişimi, 2021’in ikinci yarısında yürürlüğe girecek.

Amazon çalışanlarına yönelik mektubunda; “Amazon’un CEO’su olmak büyük bir sorumluluk ve oldukça tüketici bir görev. Böyle bir sorumluluğa sahipseniz başka bir şeye dikkat ayırmanız oldukça zor” diyen Bezos, CEO koltuğunu devretmenin emekli olmak anlamına gelmediğinin, kurucusu olduğu havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin ve sahibi olduğu Washington Post gazetesi gibi alanlara odaklanacağını da duyurdu.

Jeff Bezos’nun kararı tüm dünyada şaşkınlık uyandırırken, kamuoyunda kararın esas gerekçesinin Blue Origin’in Elon Musk’ın SpaceX’i ile yarışır seviyeye getirilmesi olduğu düşüncesi öne çıktı. Kızışan rekabetin samanyolu ile Dünya arasındaki mesafeleri kısaltacağındansa kuşku yok.

İLGİLİ HABERLER