İşte dünyanın en değerli unicorn’ları!

Globalde ve ülkeler kapsamında 1 milyarın üstünde değer biçilen start-up’ları devamlı olarak takip eden CB Insights, Ağustos’un başında dünyanın en değerli unicorn’larını açıkladı.

Ölçümlemelerinde değer, majör coğrafi bölge, sektör ve toplam yatırımı göz önünde bulunduran CB Insights raporunda dünyanın en değerli girişimi, son günlerde adı Trump hükümetiyle sıkça anılan ve ABD’deki ahvali soru işaretleriyle dolu olan ByteDance olarak öne çıktı. TikTok’un sahibi şirketin toplam değeri 140 milyar dolar olup listede 100 milyar dolardan fazla değere sahip olan tek unicorn oldu. TikTok dışında virallik kavramını merkezine alan 20 aplikasyona daha sahip olan ByteDance’in değerinin Eylül ayında ABD pazarındaki payının büyük bir kısmını kaybedecek olması ihtimaliyle ne hale geleceğiyse büyük bir merak konusu.

2020 yılının etkilerini yelpazenin iki zıt kısmında hisseden sektörlerden fintech ve sağlık, konu yatırımlar olduğunda da sene boyunca yaşadıkları deneyimleriyle aynı doğrultuda birkaç ay geçirdi. Fintech’in en verimsiz süreçlerinden biri olan 2020 yılının ilk çeyrekliğinde unicorn olan 66 fintech girişiminin toplam değeri 248 bin olarak kayda geçerken bu sağlık sektöründeki 46 unicorn için 116.8 milyar dolar değerindeydi. Tahmin edilebileceği gibi, sağlık girişimlerine yapılan yatırımlar devam ediyor.

Raporda öne çıkan en önemli detaylardan biriyse değer ölçümlemesine göre ilk üç sırada yer alan unicorn’lardan ikisinin (ByteDance ve ulaşım platformu Didi Chuxing) Çin merkezli olması oldu. Sıralamaya giren üçüncü girişimse ABD merkezli SpaceX.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER