iPhone ırkçı mı: “Face ID” Çin’de çalışmıyor

Geçtiğimiz ay Apple’ın piyasaya çıkardığı yeni telefonu iPhone X’in “Face ID” özelliği Çin’de çalışmıyor. Apple’ın dünyanın en akıllı yüz tarama sistemi olduğunu iddia ettiği Face ID, Çinlileri birbirinden ayıramadı. Çinli bir kadının telefonuna, iş arkadaşının yüzü gösterildiğinde telefona erişim sağlandığı görüldü.

Newsweek’in haberine göre, Çin’de bulunan Jiangsu Yayın Şirketi’nde bir çalışan bir kadın iPhone X satın aldı. Sisteme kayıtlı olmayan iş arkadaşının yüzü telefona gösterildiğinde yüz taraması sistemi aracılığı ile kendi telefonununa erişim sağlayabildiğini fark etti.

Telefonunun kamerasının bozulduğunu düşünen Çinli kadın, Apple mağazasına giderek durumu bildirdi ve mağaza yetkilileri tarafından telefonu yeni bir iPhone X ile değiştirildi. Fakat yeni telefon da, arkadaşının yüz taraması ile tuş kilidini deaktivite etmeye devam etti.

Apple tarafından iPhone X tanıtılırken yapılan açıklamada, yüz taramasıyla bir başkasının telefonunu yalnızca ikizlerin açabileceği, ikizler dışında bunun imkansız olduğu söylenmişti.

İLGİLİ HABERLER