İki dahinin robot kavgası

Alanında en ünlü ve en zengin teknoloji dahileri Elon Musk ile Mark Zuckerberg yapay zeka üzerinden garip bir polemiğe girdi.

Polemiğin temeli, Tesla ve SpaceX’in CEO’su Musk’ın yapay zekaya proaktif düzenlemelerin getirilmesi konusunda “insanlığın geleceği açısından çok önemli riskler barındırıyor” demesiyle atıldı.

Güney Afrika asıllı milyarder, bu ay yapılan valiler toplantısında yapay zekanın potansiyel risklerinin hayal ürünü olmadığını, bu nedenle yapay zekaya karşı düzenlemeleri hayata geçirmemiz gerektiğini vurgulamıştı.

“Felaket tellalı gibi görünüyorum ama robotların sokaklara inip insanları öldürdüğünü görene kadar bu olayla başa çıkamayacaklar. Çünkü gelecek çok muğlak” diyen Musk, insanlığın yapay zeka tarafından yönetilen bir gelecekte ikinci sınıf vatandaş muamelesi göreceğinin altını çizdi.

Facebook CEO’su Zuckerberg’in Pazar günü yaptığı açıklamada bu tarz uyarıların “fazla sorumsuzca” olduğunu söylemesi ise tartışmanın fitilini ateşledi.

Palo Alto’daki evinde canlı yayın yapan Zuckerberg’e bir izleyicinin Musk’ın sözlerini hatırlatması üzerine konuşan girişimci; “Benim bu konudaki fikirlerim iyimser. Ve diğer yandan her şeye muhalif olmak isteyen, hemen kıyamet senaryosu çizen insanları görüyoruz… İşte bunu anlamıyorum. Fazlasıyla olumsuz ve bazı yönlerden sorumsuzca bir yorum” ifadelerini kullandı.

Zuckerberg yapay zeka uygulamalarının hastalık teşhisi ve sürücüsüz arabalar gibi topluma yararlı sonuçlarının olacağını savunuyor.

“Ölüm oranlarının büyük bir kısmı araba kazalarından kaynaklanıyor. Eğer yapay zeka sayesinde bu oranı düşürürsek bu durum insanlığın geleceği için oldukça etkili bir gelişme olur” yorumunu yaptı.

Zuckerberg’in ifadeleri geçtiğimiz gün Elon Musk’a yöneltildiğinde Musk’ın cevabı sert oldu: “Daha önce Mark ile bu konuyu konuştum. Onun konu hakkındaki bilgisi kısıtlı.”

Bu tartışma iki milyarderin ilk vukuatı değil. Geçtiğimiz Eylül ayında, Musk’ın SpaceX şirketi Facebook’un Afrika’da yer alacak Free Basics projesi için bir roket fırlatması gerekiyordu. Ancak Afrika’nın kırsalına internet bağlantısı sağlayacak AMOS-6 uydusunu taşıyan Falcon 9 uzay aracı yolda patladı.

Olaydan hemen sora Zuckerberg, Facebook’a girip, “Şu anda Afrika’da hayal kırıklığına uğramış bir halde bekliyorum. SpaceX’in fırlatma başarısızlığının uydumuzu yok ettiğini ve bunun da birçok küresel girişimci ve diğer tüm insanlara bağlantı kurmasına engel olduğunu bilmek çok üzücü” şeklinde bir yorum yazdı.

Dünyanın en pahalı polemiğinde sular durulacak gibi görünmüyor…

İLGİLİ HABERLER