IKEA’dan ters psikoloji: Saçmalığın dayanılmaz çekiciliği

IKEA’nın yeni iletişim kampanyaları ters psikolojinin ne denli etkili olduğunu kanıtlar nitelikte… Youtube’da izlemek istediğiniz videodan önce çıkan reklamı 5 saniye içinde geçebilirsiniz ve IKEA da sizden tam olarak bunu istiyor: “Görülecek bir şey yok geçin…”

IKEA minimal tarzını bu sefer günlük hayatın monotonluğuna sıkıştırıyor ve ürünlerini her zamanki etiketlerini kullanarak tanıtıyor. Youtube TrueView reklamları genel olarak beş saniye içinde geçiliyor çünkü insanlar izlemek istedikleri esas videoyu hemen açmak istiyor. Çoğu zamanda karşılarına çıkan bu reklamlara karşı antipati duyuyorlar. Bu yüzden birçok marka 5 saniye içinde merak uyandırmak için her türlü yolu deniyor ki reklamları geçilmeden, tamamen izlensin. İşte IKEA bunun tam tersini yapıyor.

Saçma ama dayanılmaz

IKEA’nın 4 ve 8 dakikalık reklam filmlerinde günlük hayatın akışını yaşayan insanların evlerine konuk oluyoruz. Önce öpüşüp sonra tartışan bir çift ya da dağ gibi birikmiş bulaşığı yıkayan birinin günlük hayatına giriyoruz. Ne bir heyecan ne de bir gizem var, tamamen gerçek hayat…  “Siz reklamınız izlensin diye uğraşırken biz hedef kitlemize reklamımızı geçmelerini söylüyoruz” diyen IKEA bu hareketiyle Youtube TrueView reklamlarına çok farklı bir bakış açısı getiriyor.

IKEA’nın reklamları 3 dakika 15 saniye görüntülemeyle, ortalama görüntüleme oranı olarak endüstri standardının çok üstüne çıkıyor.

Künye:
Reklam Ajansı: Åkestam Holst, Sweden
Reklamveren: IKEA
Yapım Şirketi: Bacon STH
Kreatif Yönetmen: Magnus Jakobsson

İLGİLİ HABERLER