İhracatçı birlik başkanları üçüncü kez aday olamayacak

Anayasa Mahkemesi ülke genelinde 60 ihracatçı birliği ve binlerce ihracatçının merakla beklediği kararı açıkladı.

Mahkeme 8’e karşı 9 oyla, ihracatçı birlikleri başkanlarının 2 dönemden daha fazla görev yapmalarına vize vermedi. AYM’nin bu kararı ile birlikte görev süreleri 2018’de sona erecek 40 ihracatçı birliği başkanının yeniden aday ve başkan olmasının önü tamamen kapandı.

Halen yürürlükte olan 5910 Sayılı Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerini Kuruluş ve Görevleri Kanunu’nun 6. Maddesinin 3. Fıkrasında, “Bir kişi, aynı birlikte, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en fazla iki dönem başkanlık yapabilir ve bir daha aynı göreve seçilemez” ibaresi yer alıyordu. 2018 yılı Mart ayında 2 dönem görev süresi dolacak olan bazı birlik başkanları kanunun bu maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi’nin kararında, özellikle gelişmiş ülkelerde bile bu tip sınırlamaların yapılabildiğine vurgu yapılarak, uzun süre görevde kalmanın getireceği sakıncaların önlenmesi ve yönetimde dinamizm ilkesine vurgu yapıldı.

Kararı olumlu bulduklarını belirten PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu yaptığı değerlendirmede, “Şimdi sektör sayısının 26’dan 42’ye çıkarılması ve yeni birlikleri açılarak bir daha seçilme şansı kalmayan başkanlara yeni makamlar yaratılmak isteniyor, bu yanlıştan da bir an önce dönülmeli” dedi.

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu

Türkiye olarak zor bir dönemden geçildiğini vurgulayan Eroğlu, “Bölünme değil birleşmeye ihtiyacımız var. İhracatçı Birliklerinin geliri ihracatçılardan, yapılan her ihracat başına yaptıkları zorunlu kesintilerdir. Bu kesintilerle şu an bile bütçelerinin yetmediğini gündeme getiren ihracatçı birlikleri, daha parçalanıp bölündükçe güçsüzleşip, işlevsizleşecektir. İşin kötüsü bütçe yetmeyince bu sefer ihracatçıdan yaptıkları kesinti oranını arttırma yoluna gidecekleri açıktır. Yani şahsi koltuk kaygısıyla sektör sayısını artırıp daha da küçük yapılar oluşturmak, birlikleri içi boş yapılara dönüştürecek ve kaynak yetmediği için ihracatçıdan yapılan kesintilerin artmasına sebebiyet verecektir” açıklamasında bulundu.

İLGİLİ HABERLER