Hükümetten 200 milyar dolarlık “Müslüman dostu turizm” atağı

 

Terör saldırıları, Suriye’deki iç savaş ve Rusya ile yaşanan uçak krizi derken zor günler yaşayan turizm sektörü için hükümet farklı çıkış yolları arıyor.

Gazete Habertürk’ten Volkan Yanardağ’ın haberine göre Mayıs ayı sonunda Kalkınma Bakanlığı’nın ev sahipliğinde bu konuda gerçekleştirilen bir toplantıda, 200 milyar dolarlık bir potansiyeli olan “Müslüman dostu turizm” sistemi için hazırlanan rapor için destek istendi.

Toplantıya, Kalkınma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, İslam Ülkeleri Standardizasyon ve Metroloji Merkezi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve ilgili turizm örgütleri katıldı. Toplantıda, turizmi çeşitlendirmek ve alternatif turizm destinasyonları oluşturmak amacıyla Müslüman dostu turizm sisteminin geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Müslüman hassasiyetine duyarlı tesisler

Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkelerden daha fazla turist çekmek için Müslümanların hassasiyetine duyarlı tesislerin oluşturulması ve belgelendirilmesinin gerektiği ifade edildi.

Sektör temsilcileri sınıflandırmaya karşı

Etkili bir tanıtım kampanyasıyla önemli sayıda turizm geliri elde edilebileceği kaydedildi. Toplantıda turizm sektörü temsilcileri ise bu tür sınıflandırmalara gitmenin doğru olmayacağını ifade ederken, sadece bu yönde faaliyet göstermek isteyen tesislere yönelik bir çalışma yapılabileceğini bildirdi.

Irak’a vize işlemleri 10 kat hızlandı

Türkiye’nin vize uyguladığı Irak’ta konsolosluklardaki yığılmanın ve gecikmenin önüne geçmek isteyen devlet, vizede seyahat acentelerini de devreye soktu. Buna göre artık Türkiye’nin vize uyguladığı Irak’tan gelen ve seyahatleri organize olan yani gidişi ve dönüşü bir tur operatörü tarafından taahhüt edilen yolculara bekletmeden vize verilebiliyor.

2015’te Türkiye’ye 7,6 milyon Müslüman turist geldi

MasterCard ve CrescentRating’in 130 ülkeyi kapsayan Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi’ne göre 2015 yılında 117 milyon Müslüman seyahat etti. Toplam turizm ekonomisinin yüzde 10’una denk gelen bu rakamın 2020’de 168 milyona. yarattığı ekonomik değerin de 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Müslümanlar, seyahatleri için en yüksek puanı 81.9 ile Malezya’ya verdi. İkinci 74.7 puanla Birleşik Arap Emirlikleri, üçüncü 73.9 puanla Türkiye oldu. Geçen yıl Türkiye’ye 7.6 milyon Müslüman turist geldi.

İLGİLİ HABERLER