Her 10 kişiden sadece 3’ü mutlu

Stres hiç kuşkusuz çağımızın en çok maruz kalınan sorunlarından biri! Farklı şekillerle deneyimlediğimiz bu durum hem fiziki hem ruhsal olarak hayatımızı etkileyebiliyor. NG araştırma, tüm dünya olarak geçtiğimiz bu zor salgın sürecinde, Türkiye’deki insanların şu anki stres seviyesini ve bu durumda geleceğe dair bakış açısını; 08-27 Haziran 2020 tarihleri arasında 15 yaş üzeri Türkiye geneli 9851 kişinin katılımı ile gerçekleştirdiği  kamuoyu araştırması ile analiz etti.

Ne kadar mutluyuz?

Yaşamdaki zorluklar her dönemde bizi farklı bir yolculuğa sürükleyebilir. Bu zorluklar karşısında ister istemez girdiğimiz ruh hali, stresin hayatımıza nüfuz etmesine neden olabiliyor. Yapılan araştırmada insanların son zamanlarda ne kadar mutlu hissettiği soruldu ve her 10 kişiden sadece 3’ü bu soruya olumlu yanıt verirken 2’si mutsuz olduğunu belirtiyor. Katılımcıların neredeyse yarısı ise ne mutlu ne de mutsuz olduğunu ifade ediyor.

Stres ne sıklıkta hayatımızın içinde?

Evimizde, iş yerimizde, sokakta karşılaştığımız durum veya olaylara verdiğimiz tepkiler çoğunlukla bizim yorumlarımızla şekilleniyor. Eğer bir olayda ‘tehlike sinyali’ seziyorsak, stres anında bizi sarmış olabilir! Araştırmada her 10 kişiden 4’ü gün içindeki ruh halinin genelde stresli geçtiğini iletirken, 5’i sadece bazı durumlarda bu duyguya büründüğünü belirtiyor. Katılımcılar yalnızca 1’i rutin hayatında strese yer vermediğini ifade ediyor.

En büyük stres kaynağı gelecek kaygısı!

Kime sorsak, bize stres kaynağı olabilecek birçok faktör sayabilir. Mizacımızla ters düşen veya kendimizi zor konumda hissettirecek her durum, stres etkeni olarak hayatımızda yer alabiliyor. Araştırmanın sonuçlarına göre, en büyük stres kaynağı gelecek kaygısı! Genelde karamsar bir ruh haline sahip olan kişiler belki de en büyük zorluğu hayatta kendisini daha nelerin beklediğini düşünerek yaşıyor.

Türkiye’de insanları en stresli hissettiren faktörler şu şekilde:

Gelecek kaygısı % 30
Ekonomik nedenler % 19
İş / okul % 17
Koronavirüs salgını % 12
Aile % 12
Sevgili / eş % 6
Trafik % 1
Diğer % 3

Geleceğe Bakışımız

Bütün bu stres etkenlerinin ışığı altında, ruhsal ve bedensel sağlığımızı etkileyebilen bu unsur sizce bizi kontrol altına alabilir mi? Ya da kendi yöntemlerimizle; hayata daha olumlu bakma ve duygularımızla baş etme becerisiyle ‘stres’ canavarına karşı kontrolü ele geçirebilir miyiz?

Türkiye genelinde yürütülen araştırma, halkımızın tüm olumsuzluklara rağmen geleceğe iyimser bakabildiğini gösteriyor! Her 10 kişiden 6’sı daha mutlu bireyler haline gelebileceğini düşünürken, 1’i karamsar bir yaklaşım sunuyor. Kalanlar ise ruh halinin sabit kalacağını düşünenlerden oluşuyor.

 

İLGİLİ HABERLER