Havaalanları uçuş rekoru kırıyor

Yaz döneminin başlamasıyla birlikte tatilciler de tatil bölgelerine akın etmeye başladı. Seyahatleri için binlerce tatilcinin havayolunu tercih etmesi de rekorları beraberinde getirdi.  Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) verilerine göre, 21 Haziran’da 169 bin 122 yolcuyla Antalya Havaalanı, 22 Haziran’da ise toplam 231 bin 134 yolcu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı ve İstanbul Atatürk Havaalanı rekor seviyede yolcuların durağı oldu. Seyahat arama platformu Skyscanner ise rekorları hangi milletten yolcuların kırdığını araştırdı. Verilere göre, 21 ve 22 Haziran tarihlerindeki rekorlar İngiliz ve Rus seyahatseverler tarafından kırıldı.

21 Haziran 2014 tarihinde toplamda 169 bin 122 yolcuya hizmet veren Antalya Havaalanı’na yolcular en çok Moskova, İstanbul, Manchester, Londra ve St. Petersburg’dan geldi. Rekorlardaki Rus seyahatseverlerin etkisi, bu yaz da Ruslar’ın en gözde tatil mekanının Antalya olacağını gösterdi.

İstanbul yazın da gözde

Skyscanner verilerine göre, 22 Haziran günü İstanbul Atatürk Havaalanı’na en çok yolcu Londra, İzmir, Seul, Moskova ve Bakü’den geldi. Daha çok iç uçuşların gerçekleştirildiği Sabiha Gökçen Havaalanı’nın rekor kırmasını sağlayan yolcular ise Türkiye içerisinden; Antalya, İzmir, Konya, Ankara ve Adana’dan geldi.  

 

İLGİLİ HABERLER