Halkla ilişkiler mesleğinin iki duayeni İDA Şeref Kürsüsü ile onurlandırıldı

Türkiye’de halkla ilişkiler mesleğinin algısını ve sektörün gücünü artırma yolundaki çalışmalarını hızlandıran İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği  (İDA) bu yıl, Uluslararası İletişim Danışmanlığı Birliği – ICCO’nun “Şeref Kürsüsü” oluşumunu Türkiye’ye taşıdı. Bu yıl ilk kez 4 Nisan 2017 Salı akşamı düzenlenen İDA Şeref Kürsüsü Töreni’nde kürsüye adı yazılan duayenlerin Meral Saçkan ve Salim Kadıbeşegil olduğu açıklandı.

Törene İDA Yönetim Kurulu ve üye şirketlerinin başkan ve başkan yardımcılarının yanı sıra iletişim sektörünün önde gelen sivil toplum kuruluşları, iş dünyasından çok sayıda üst düzey yönetici ve akademisyenler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İDA Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Gümrah “İnsanların takdir edildiklerini yaşarken görmeleri büyük önem taşımaktadır. Buna büyük önem atfetmemizin nedeni, hem o kişilerin değerini bilmekten, hem de aynı işi yapan başkalarına da ilham vermekten gelmektedir.  Bu gece Türkiye’de pek çok firma tarafından uluslararası standartlarda sürdürülen mesleğimize de bir saygı duruşudur.”  dedi.

Meral Saçkan ve Salim Kadıbeşegil’in İDA Şeref Kürsüsü ile onurlandırıldı

MeralSackan_ErgunGumrahMPR’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Meral Saçkan, PRCI/ICCO-Turkey’i kuran beş üyeden biri, aynı zamanda İDA’nın ilk başkanıdır. Türkiye’de halkla ilişkiler disiplinini pazarlama iletişiminin gizli silahı olarak gören ve ‘Marketing PR’ın öncülerinden olan Saçkan, uluslararası mesleki ve etik standartların ülkemizde yerleşmesi, uluslararası ölçümleme kriterlerinin uygulaması, ulusal meslek örgütlerinin gelişimi ve akademik dünyaya katkılarıyla ‘yol açıcı’lardan biri oldu.

EmineCubukcu_SalimKadıbesegilORSA şirketinin kurucusu olan Salim Kadıbeşegil, iletişim sektörünün dünyadaki yönelimini görerek sektörün uluslararası hizmet standartları ile tanışmasını sağladı ve bu alanda Türkiye’de öncü rol oynadı. Kadıbeşegil, “stratejik iletişim” kavramını temsil eden çalışma yöntemini bir disiplin olarak iletişim sektörüyle tanıştırarak, “itibar yönetimi” anlayışını iş dünyasına benimsetti. Önce PRCI, sonra İDA’nın kurulması için büyük emekler veren Kadıbeşegil, yazıları ve çalışmaları ile sektöre katkı sağlamaya devam ediyor.

Şeref Kürsüsü, 2003 yılında Berlin’de düzenlenen ICCO Küresel Zirvesi’nde başlatıldı. İDA Şeref Kürsüsü’ne Türkiye’de Halkla İlişkiler sektöründe yaptığı başarılı çalışmalarla PR disiplininin gelişmesine ve itibarının artmasına katkıda bulunmuş, sektör profesyonellerine ilham veren, sektörün uluslararası ve yerel düzeyde gelişiminde önemli rol oynayan kişiler layık görülüyor. Bu kişiler Şeref Kürsüsü kriterlerine göre İDA Yönetim Kurulu’nun değerlendirmesi sonucunda belirleniyor.  İDA 10. yıl galasında Betül Mardin ve Alaeddin Asna’ya Onur Ödülü vererek başlattığı geleneği, bu yıl itibarıyla Şeref Kürsüsü oluşumuyla sürdürecek.

İLGİLİ HABERLER